motiv-jana-dioszegi-05
Naše spolupráce s médii

Nejen Dívka s berlou. Malovaný humor Pavla Matušky opět baví v Galerii Kinský

Malovaný humor, který baví, překvapuje i hladí, takovým dojmem působí díla třebechovického rodáka Pavla Matušky. S výstavou Usmívání se nyní po pěti letech vrátil do Galerie Kinský na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. „Velice si tohoto pozvání vážím, když tu měly výstavy takové kapacity jako například bratři Formanové nebo fotograf Jadran Šetlík. Galerii Kinský považuji za východočeský Louvre,“ svěřil se v rozhovoru pro Deník Pavel Matuška, jehož díla překročila i hranice naší země.

23.07.2024

Judita Triumphans na závěr Hudebního festivalu Znojmo

Nadcházející týden ve Znojmě potěší i příznivce klavírní hudby. V pondělí 22. července se na nádvoří znojemského muzea představí klavírista Matyáš Novák s programem nazvaným Vítězství člověka nad hudbou s podtitulem Osudové okamžiky. V něm mladý pianista předvede své pojetí Smetanovy Vltavy a Lisztovy úpravy Schubertovy Labutí písně a konečně Beethovenovy Páté symfonie c moll zvané Osudová. Komponovaný večer doplněný přednáškou na titulní téma doprovodí mluveným slovem hrabě František Kinský.

22.07.2024

Usmívání se vrací co českého Louvru

Ceněný výtvarník Pavel Matuška pokládá humor za jednu z nejtěžších uměleckých disciplín. „Je to životu nastavené zrcadlo, které ale vše zobrazuje vzhůru nohama“.

19.07.2024

Bezdězské hudební slavnosti zvou na program pro děti i dospělé

Bezdězské hudební slavnosti se budou konat ve dnech 21.-23. června. Program v obci Bezděz bude bohatý, v sobotu půjde hlavně o hudební program pro děti a mládež. Čeká je 6 stanovišť se všemi hudebními nástroji, které budou moct děti poznat, poslechnout si jejich zvuk plnit hudební úkoly a připravená bude i výtvarná dílna, kde si děti budou moct vyrobit zdarma chrastítka (orffovské nástroje). Celou událost jsme vytvořili my, studenti Pedagogické fakulty UK.

18.06.2024

František Kinský – Na kafe s Tornádem

Rozhovor s Františkem Kinským pro pořad Na kafe s Tornádem v TELEVIZI JIŽNÍ ČECHY

15.06.2024

Bartókův Koncert pro orchestr jako bezvadné rozuzlení sezóny Filharmonie Hradec Králové

Stalo se již pravidlem, že dramaturgický plán každého koncertu obou symfonických cyklů Filharmonie Hradec Králové obsahuje i jistý mimohudební koncept, vyjádřený vystihujícím motem. Nejinak tomu bylo na závěrečném koncertě 46. sezóny tohoto tělesa 30. května pod taktovkou jeho šéfdirigenta Kaspara Zehndera, tentokrát s motem „Koncert pro orchestr“, které by bylo možné doplnit podtitulem „Cesta na jihovýchod“.

31.05.2024

Všestranný pianista Matyáš Novák odehraje koncert s Novoměstskou filharmonií

Matyáš Novák je jméno, které hudební svět zná už řadu let. V neděli 2.6. ho v Betlémské kapli v Praze doprovodí Novoměstská filharmonie, amatéři, kteří hráli třeba pro Sira Nicholase Wintona či po boku Lukáše Vondráčka. Na neděli chystají druhý koncert ze svého jarního turné. Na tom prvním zaplnili domácí zimní stadion v Novém Městě nad Metují. Podpořit je přišlo 800 fanoušků.

30.05.2024

Zahrál už i na zimním stadionu! Všestranný pianista a milovník českých železnic Matyáš Novák

Matyáš Novák je jméno, které hudební svět zná už řadu let. V neděli 2.6. ho v Betlémské kapli v Praze doprovodí Novoměstská filharmonie, amatéři, kteří hráli třeba pro Sira Nicholase Wintona či po boku Lukáše Vondráčka. Na neděli chystají druhý koncert ze svého jarního turné. Na tom prvním zaplnili domácí zimní stadion v Novém Městě nad Metují. Podpořit je přišlo 800 fanoušků.

30.05.2024

Všestranný pianista a milovník českých železnic Matyáš Novák zahrál už i na zimním stadionu

Matyáš Novák je jméno, které hudební svět zná už řadu let. V neděli 2.6. ho v Betlémské kapli v Praze doprovodí Novoměstská filharmonie, amatéři, kteří hráli třeba pro Sira Nicholase Wintona či po boku Lukáše Vondráčka. Na neděli chystají druhý koncert ze svého jarního turné. Na tom prvním zaplnili domácí zimní stadion v Novém Městě nad Metují. Podpořit je přišlo 800 fanoušků.

29.05.2024

Matyáš Novák a Eliška Kratěnová v ranním vysílání Českého rozhlasu Vltava

Dneska ráno jsme se zmátořili a společně s Matyášem Novákem zavítali do ranního vysílání Českého rozhlasu Vltava. Povídali jsme si o sobotním koncertě i o tom, který nás čeká už tuhle neděli v Praze a samozřejmě o programu.

27.05.2024

Slepice prohrály s klavírem. Virtuos Matyáš Novák ale věří, že se k neobvyklému koníčku zase vrátí

Za pár dní mu bude teprve šestadvacet let, ale svým uměním už dobývá svět. Klavírního virtuosa Matyáše Nováka znají posluchači nejen v koncertních síních, ale díky jeho neobvyklým zálibám si ho všimla i laická veřejnost. Slepice už sice momentálně nechová, ale lokálkami jezdí pořád rád.

26.05.2024

Novoměstská filharmonie zahrála na zimním stadionu Rapsodii v modrém, West Side Story a další melodie

Koncert byl prvním z turné 4 velkých koncertů. Speciálním hostem je mladý klavírní virtuos Matyáš Novák z Hradce Králové a dirigentem je mladý Tomáš Korbel z Trutnova. Ve filharmonii hrají muzikanti z celého kraje.

26.05.2024

Hradecká filharmonie finišuje sezónu

Poslední koncert nabídne v rámci své bílé abonentní řady Filharmonie Hradec Králové. Koná se ve čtvrtek 30. května tradičně od půl osmé večer v Sále filharmonie. Program otevře George Enescu a jeho Rumunská rapsodie č. 1 A dur, uzavře ho Koncert pro orchestr Bély Bartóka a mezitím obohatí Klavírní koncert č. 2 A dur Franze Liszta, který s orchestrem zahraje Matyáš Novák. Taktovky se ujme šéfdirigent tělesa Kaspar Zehnder. Zájemci také můžou přijít na besedu k programu. Ta začíná hodinu předem, tedy v půl sedmé v kavárně Filharmonie v suterénu budovy a povede ji skladatel a hudební manažer Lukáš Hurník.

25.05.2024

Písecká kultura nabízí pestrou paletu žánrů

Uplynulý týden v Písku byl plný akcí – od folku přes fotbalovou legendu po klavírního virtuóza. Stačí se ohlédnout za těmi, které byly pořádány Centrum kultury města Písek.

24.05.2024

Novák, Brauner a Desiderata v Českých Budějovicích

Sezóna Jihočeské filharmonie se pomalu chýlí ke svému konci. Ve druhé dekádě května se k českobudějovickému orchestru na dvojici koncertů připojí dirigent Tomáš Brauner a dvojice sólistů, klavírista Matyáš Novák a mezzosopranistka Edita Adlerová. Ve středu 22. a čtvrtek 23. května zazní od sedmé hodiny večerní v kostele sv. Anny český program na půdorysu Dvořák, Haas a Krček.

19.05.2024

Na jih Čech míří nadějný klavírista. Miluje vlaky, drůbež a zahradničení

Klavírista Matyáš Novák (25) patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall v New Yorku, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro.

18.05.2024

Smetanovské sny podruhé. I s Matyášem Novákem

V Novém Městě nad Metují se uskuteční druhý ročník „festivalu hudby, vína a dalších zážitků“ zvaného Smetanovské sny. S městem je spojena hudební kariéra letošního oslavence Bedřicha Smetany – během jedné z prázdninových návštěv rodiny tam složil Louisinu polku pro svou neteř. V termínu 11. až 26. května 2024 festival nabídne zážitky s přesahy mimo svět klasické hudby.

08.05.2024

Rozhovor s Matyášem Novákem v Novoměstském zpravodaji

Klavírní virtuos a rodák z Hradce Králové bude vzácným hostem jarního turné Novoměstské filharmonie (NoFi). Položili jsme mu pár otázek (nejen) o jeho vztahu k hudbě.

08.05.2024

Známý klavírista Matyáš Novák nadchl členy Kruhu přátel hudby

Že to bude výjimečný večer nasvědčovaly už telefonáty v průběhu týdne informující se o předprodeji vstupenek. Jenže valná většina návštěvníků koncertů Kruhu přátel hudby vlastní permanentní legitimaci na celý rok a vstupenek před koncerty se prodá nejvýše pár kusů a to spíše výjimečně. Předposlední dubnové úterý si jich zájemci vyžádali několik desítek. Do komorního sálu Městského společenského domu v Kolíně totiž přijel excelentní klavírista Matyáš Novák.

25.04.2024

Český klavírní virtuos Matyáš Novák řekl Classic FM: Můj strýc postavil železniční most v Bulharsku

Dne 25. dubna v 19:00 hod. je recitál mladého hudebníka v Českém centru v Sofii. Více z rozhovoru Georgi Mitov-Gemi s Matyášem Novákem v překladu Silvie Deribeeva z Českého centra – Sofie.

25.04.2024

Čechů jako Mongolů. Kocianova houslová soutěž má nečekané obsazení

Jaro v Ústí nad Orlicí bude znovu hudební. Blíží se 66. ročník Kocianovy houslové soutěže, kterou rámuje a dotváří festival Kocianovo Ústí. Stranou nezůstanou ani violoncellisté.

15.04.2024

Benefiční koncert pro Nadaci Impuls

Záznam ze včerejšího koncertu pro Nadační fond IMPULS v podání violistky Kristýny Nouzovské Filalové, violoncellisty Petra Nouzovského a ansámblu BAROCCO SEMPRE GIOVANE si můžete přehrát po kliknutí na níže přiložený odkaz. Celým večerem provází herec a moderátor Jan Čenský. Výtěžek z letošního 19. ročníku benefičního koncertu pro NF IMPULS je věnován na podporu psychoterapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou.

11.04.2024

Matyáš Novák se svými aranžemi Vltavy a Rusalky v Českých centrech

Rok české hudby v zahraničních Českých centrech pokračuje. Úspěšný mladý klavírista Matyáš Novák vystoupí v dubnu s českým programem v norském Troldhaugenu a bulharské Sofii. Koncerty, na nichž představí i své klavírní úpravy známých orchestrálních děl, se uskuteční 14. a 25. dubna.

10.04.2024

Laureát mezinárodní Kocianovy houslové soutěže získá mistrovský nástroj, na který hrál virtuóz Josef Suk

Ve světovém měřítku to jsou zejména tzv. stradivárky, které se považují za vrchol houslařského umění, a každý houslista by si na ně chtěl aspoň jednou v životě zahrát. V českém prostředí patří k nejcennějším houslím ty z dílny mistra houslaře Jana Špidlena. Jedny z nich, na které navíc hrál houslista Josef Suk, získá do ročního užívání letošní laureát mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, která se koná tradičně v Ústí nad Orlicí.

09.04.2024

Novoměstská filharmonie vystoupí v Betlémské kapli s jazzovými a muzikálovými melodiemi

Mladý symfonický orchestr z Nového Města nad Metují vystoupí 2. 6. 2024 v Betlémské kapli v Praze s jazzovými a muzikálovými melodiemi ve velkolepém aranžmá. Speciálním hostem bude mladý klavírní virtuos Matyáš Novák.

04.04.2024

Majetek nedědíte pro sebe, spravujete rodinné jmění, říká František Kinský

Můj dědeček od okamžiku, kdy opustil kostelecký zámek, až do roku 1975, kdy zemřel ve vysokém věku, nikdy nevstoupil do parku a nikdy se k zámku vlastně ani nepřiblížil. Protože ptáček se nikdy nevrátí do hnízda, které mu bylo rozrušeno cizím zásahem. Můj otec tam také nikdy nešel. Až v šedesátých letech, když se trochu pootevřely hranice a začali sem jezdit různí příbuzní a známí, kteří věděli, co je v Kostelci, a chtěli to vidět. Můj otec se tak nějak uvolil, do parku s nimi vešel a zámek obešel. Ale dovnitř zámku nikdy nevstoupil. Vstoupil tam až po restituci.

03.04.2024

Společný velikonoční program Františka Kinského a Matyáše Nováka

Společný velikonoční program na nadcházející víkend připravují pro pražské Atrium Žižkov moderátor František Kinský a klavírista Matyáš Novák. Společný program pořádá Jana Dioszegi.

27.03.2024

Kocianova houslová soutěž má významného partnera. Na rok zapůjčí nástroj po Josefu Sukovi

Mezi podporovatele Kocianovy houslové soutěže, prestižního klání pro mládež do šestnácti let se sídlem v Ústí nad Orlicí, se zařadil i Český královský institut. Stalo se tak na základě aktivit houslového virtuosa, předsedy poroty a patrona soutěže Pavla Šporcla. Institut zakoupil do svých sbírek housle mistra houslaře Jana Špidlena, na které hrál houslista Josef Suk. Jedinečný nástroj bude na jeden rok půjčovat novému laureátovi Kocianovy houslové soutěže.

23.03.2024

Špidlenky po Josefu Sukovi získá vítěz Kocianovy houslové soutěže

Unikátní housle po virtuosovi Josefu Sukovi budou novou cenou pro laureáta Kocianovy houslové soutěže. Ten je bude mít vždy rok a pak je předá dalšímu vítězi.

22.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

Na úvodnom koncerte 63. Banskobystrickej hudobnej jari sa predstavil huslista Pavel Šporcl so súborom Praga Camerata

V Banskej Bystrici sa v stredu 13. marca 2024 začal 63. ročník festivalu klasickej hudby Banskobystrická hudobná jar. Potrvá do 17. apríla 2024. Počas piatich koncertov vystúpia poprední slovenskí koncertní umelci s dielami rôznych žánrov a proveniencie. Jedinou výnimkou bol úvodný koncert, na ktorom sa mimoriadnou zásluhou organizátorov po prvý raz v meste predstavil špičkový český huslista Pavel Šporcl s renomovaným komorným súborom Praga Camerata.

15.03.2024

Na 10 strun II.

Cyklus vynikajícího houslisty Pavla Šporcla Pražské hudební večery (Praha – Profesní dům / Aula) pokračoval v úterý 5. března titulem Na 10 strun II., na němž vystoupil jako host kytarista Lubomír Brabec. Oslavili společně již více než 30 let trvání koncertního cyklu, jehož zakladatelem byl právě Lubomír Brabec a v roce 2021 jej předal Pavlu Šporclovi.

11.03.2024

Mladí umělci spolu s Komorní filharmonií Pardubice vyvolali upřímné ovace

O všech třech ještě určitě hodně uslyšíme. Budeme chodit na jejich koncerty a poslouchat hudbu, kterou nahráli. Můžeme tak činit již dnes a připomínat si jejich dosavadní úspěchy, přesto hlavním osobním úkolem každého z nich je dokončit studia na pražské Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění. Právě ve spolupráci s ní uspořádala ve středu 21. února koncert Komorní filharmonie Pardubice v domovské Sukově síni.

22.02.2024

Místo hnoje transparenty. Zemědělci s traktory zbrzdili provoz deštivou jízdou

Do desáté dopoledne zbývá čtvrt hodiny a na Farmě Tichý v Záměli u Potštejna na Rychnovsku stojí blikající traktory, u nich postává hlouček jejich šoférů. V deštivém počasí by jinak trávili pracovní dobu opravami techniky. Ve čtvrtek však vyrazili na protestní jízdu až do zhruba 30 kilometrů vzdáleného Blešna na Hradecku.

22.02.2024

V radosti z činorodého života nacházím sílu ke zvládnutí úkolů

Je potomkem kostelecké větve šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. O historii jeho rodu s „modrou krví“ už bylo napsáno mnoho. Co ale dělá hradecký rodák hrabě František Kinský (76) dnes? Je to neobyčejně aktivní a činorodý člověk.

21.02.2024

V areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí bourají dělníci bývalý Výzkumný ústav pro chov prasat

Dělníci začali bourat budovu bývalého Výzkumného ústavu pro chov prasat v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Budova postavená na začátku 70. let minulého století byla v posledních 30 letech zcela nevyužitá. Demolice má být hotová v březnu a na vzniklé ploše by mělo vzniknout parkoviště.

21.02.2024

Úspěch je závazek, říká ředitel Barocco sempre giovane Josef Krečmer

Před dvaceti lety se v Pardubicích sešla parta velmi nadaných a zapálených muzikantů. Letos komorní orchestr Barocco sempre giovane, symbol hudební vášně a talentu, oslaví v Pardubicích kulaté narozeniny. Umělecký vedoucí Josef Krečmer odhaluje příběh souboru, co přináší práce s mladými hudebními talenty i to, na co se posluchači mohou letos těšit.

20.02.2024

Kocianova houslová soutěž pro mladé hudební talenty překračuje hranice a vychovává špičkové virtuosy

Podíváme se do Ústí nad Orlicí, což je u sousedů v Pardubickém kraji. Každý rok se tam koná soutěž a festival s mezikrajovým, ba dokonce mezinárodním přesahem Kocianovo Ústí. Protože se letošní, už 66. ročník, rychle blíží, pozve vás ředitelka Kocianovy houslové soutěže Lenka Lipenská.

19.02.2024

Ti nejlepší z HAMU vystoupí s Pardubickými filharmoniky

Únorový program Komorní filharmonie Pardubice nabídne mimořádný koncert ve spolupráci s mladými umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. Ve středu 21. února se v Sukově síni pardubického Domu hudby za doprovodu tamního orchestru představí trio úspěšných mladých umělců, klavírista Matyáš Novák, houslistka Terézia Hledíková a dirigent Zdeněk Červinka.

18.02.2024

Komorní filharmonie Pardubice uvede talenty z HAMU

Únorový program Komorní filharmonie Pardubice pokračuje. Po úspěšných abonentních koncertech s klavíristou Janem Jiraským se v Sukově síni příští týden představí mladí umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. Jako sólisté v doprovodu pardubické filharmonie vystoupí klavírista Matyáš Novák, houslistka Terézia Hledíková a dirigent Zdeněk Červinka. Koncert se koná ve středu 21. … Continue reading Komorní filharmonie Pardubice uvede talenty z HAMU

17.02.2024

Herečka Bára Kodetová o slavném otci Jiřím a o tom, proč nedostává role

Celé video můžete zhlédnout přímo na stránkách stream.cz

15.02.2024

Oslava jedinečných talentů z HAMU. Zahrají s Pardubickou komorní filharmonií

Únorový program Komorní filharmonie Pardubice pokračuje. Po úspěšných abonentních koncertech s klavíristou Janem Jiraským se v Sukově síni příští týden představí mladí umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze.

14.02.2024

V radosti z činorodého života nacházím sílu ke zvládnutí úkolů

Co ale dělá hradecký rodák hrabě František Kinský dnes? Je to neobyčejně aktivní a činorodý člověk. Kromě toho, že úspěšně dokončil rekonstrukci rodového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí, byl dvě volební období starostou tohoto města. Mimo to podniká na několika frontách. Aby toho nebylo málo, je pořadatelem řady kulturních projektů a provází dokumentárním cyklem Modrá krev, v němž lze proniknout do světa českých šlechtických rodů.

08.02.2024

Italové pardubickému souboru závidí název. Cestu mu klestil známý houslista

Barocco sempre giovane. V překladu Baroko stále mladé. Komorní hudební těleso letos slaví 20 let. Výroční koncert chystá na březen.

15.01.2024

Barocco sempre giovane v odstínech romantismu

Pardubický komorní soubor Barocco sempre giovane čeká 18. ledna vystoupení společně se sestavou Kalliopé trio, jejíž členy jsou Markéta Vokáčová (housle), Jan Zemen (violoncello) a Miroslav Sekera (klavír). Koncert v hudebním sále pardubické radnice začíná v devatenáct hodin.

13.01.2024

František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023 na @tv_noe

Pořad kombinuje mluvené slovo a hudbu. Potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů František Kinský, průvodce divácky oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, v něm vypráví o duchovní podstatě Vánoc i o tradicích a zvycích, které jsou s těmito významnými křesťanskými svátky spojeny.

27.12.2023

Vánoce u Kinských: Kapří filety na přepuštěném másle, modlitba a promyšlené dárky

Vánoce jsou svátkem, který se ve všech rodinách slaví víceméně stejně. Ale Vánoce na zámku nezažívá každý. Jak je slavil hrabě František Kinský jako dítě?

25.12.2023

Šarmantní ohlédnutí za rokem 2023 se zpěvačkou Lucií Bílou a hrabětem Františkem Kinským

Hosty našeho svátečního vysílání speciálního vydání magazínu Šarm jsou dvě osobnosti, které se v letošním roce staly na základě hlasování rozhlasových posluchačů v populární anketě Šarmantními osobnostmi roku. O jejich šarmu svědčí už jen to, že si v čase vánočním oba udělali chvíli na malé zastavení v pracovním kolotoči a s radostí přijali pozvání k našemu mikrofonu.

23.12.2023

Absolute Bach – večer s Johannem Sebastianem v plném lesku

Název Absolute Bach si vybral pro svůj předvánoční koncert 11.12. na Novoměstské radnici náš vynikající hobojista Vilém Veverka. Přizval neméně vynikající hosty, houslistu Pavla Šporcla a ansámbl Barocco sempre giovane, zaměřený, jak už název napovídá, především na barokní repertoár.

18.12.2023

13 sálů a 150 děl. Výstava na zámku v Kostelci nad Orlicí je má největší, usmívá se Jadran Šetlík

Výstavu našeho předního fotografa a portrétisty Jadrana Šetlíka najdete v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí v Galerii Kinský. Unikátní snímky můžete spatřit až do konce května 2024. Expozice je takovým průřezem životního díla a tvorbou umělce, který byl hostem Jany Kudyvejsové v rozhlasové kavárně v Hradci Králové.

15.12.2023

František Kinský o svém strýci
Hugo Mensdorff-Pouilly

Zažil příkoří, ale nezatrpkl. Rval se s nástrahami života, ale zůstal svůj. A dokázal si získat srdce i obyčejných smrtelníků, byť patřil k významnému šlechtickému rodu s evropskými kořeny. Hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly (†94) zkrátka dokázal vždy potěšit a povzbudit.

14.12.2023

Už v porodnici mi při pohledu na ruce říkali, že budu klavírista, směje se talentovaný virtuóz Novák

Klavírní virtuóz Matyáš Novák interpretuje slavné skladatele, ale sám hudbu také komponuje. Vydal se na vánoční turné, kde vystupuje po boku Františka Kinského. „Nejkrásnější je na vánočním čase zastavení v tom celoročním shonu,“ říká. Hudbou žije od dětství – na klavír hraje 20 let. „Myslím si, že jsem se pro klavír zkrátka narodil. Už v porodnici říkali, že budu klavírista,“ směje se Novák. Do Apetýtu přišel představit nové album Labutí zpěv.

13.12.2023

František Kinský s oblibou zvelebuje rodové sídlo v Kostelci nad Orlicí. Je to vášeň, říká. Proč nebalí dárky?

František Kinský společně s klavíristou Matyášem Novákem vystoupí v rámci turné Vánoce 2023 v Redutě, slavnostní dvoraně Moravské filharmonie. „Vytvořili jsme dvojici mladý a dospělý,“ říká s úsměvem průvodce televizního cyklu Modrá krev. Zazní spousta vánočních melodií, které doprovodí povídání o svátcích a tradicích.

12.12.2023

František Kinský a Matyáš Novák: Užíváme si vzájemnou harmonii

Věkový rozdíl? Jako by se smazal, nevnímáme ho. Je mezi nimi více než půlstoletí. Oba se narodili v Hradci Králové, mají tu své kořeny a silná pouta k východním Čechám. František Kinský a Matyáš Novák.

11.12.2023

Bára Kodetová a Pavel Šporcl: Vánoce jsou pro nás láska, tradice a čas společně strávený s rodinou

Herečka a šansoniérka Bára Kodetová a houslový virtuos Pavel Šporcl tvoří překrásný pár od roku 2005. Co pár! Mezitím se z dua rozrostli v kvintet. K Bářině dceři Lily přibyly Violettka a Sophinka.

11.12.2023

Komponovaný pořad Františka Kinského a Matyáše Nováka na téma Vánoc

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a zavedený klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní vánoční pořad spojuje vyprávění aristokrata o duchovní podstatě Vánoc a o zvycích, které s těmito svátky souvisejí, s hudbou v podobě vlastních fantazií pianisty na české a světové vánoční koledy i na Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Turné začíná 10. prosince v Písku, o den později následuje pořad v Brně, dále v Pardubicích 16. prosince, v Praze 19. prosince a nakonec v Olomouci dva dny před Štědrým dnem.

09.12.2023

Mladý klavírista a potomek starého šlechtického rodu. Začíná vánoční turné Matyáše Nováka a Františka Kinského

Poutavé mluvené slovo proložené mistrovskou hudbou. Tak nějak vypadají komponované pořady téhle dvojky. Jejich turné je prakticky vyprodané.

04.12.2023

František Kinský a Matyáš Novák – v pořadu Dobré ráno, v České televizi

Celý záznam rozhovoru můžete zhlédnout v iVysílání České televize

02.12.2023

„Na křídlech zvonků“ vás rozesměje i dojme

Vezměte své rodiče, ratolesti, přátele a užijte si pospolu předvánoční hudební lahůdku! Do Prahy míří speciální program vánočních melodií a koled smyčcového orchestru Smiling String Orchestra v aranžích Radka Škeříka. Naprosto úchvatní malí/velcí hudebníci mezi 12 a 18 lety vás „pohladí po duši“ hrou na housle, violy, violoncella a kontrabasy. Jejich doprovod opakovaně využili například světoznámí houslisté Pavel Šporcl či Jaroslav Svěcený, nebo mezzosopranistka Andrea Kalivodová. Nechte se také okouzlit souborem, který začal vystupovat díky virtuosovi a dirigentovi Mikuláši Ježkovi před deseti lety a na svém kontě má několik prestižních ocenění.

01.12.2023

Pianista Matyáš Novák v pořadu ČT – Sama doma

Oceněný pianista Matyáš Novák hostem pořadu Sama doma, v České televizi.

21.11.2023

Hrabě Kinský o Schwarzenbergovi: Jako prezident by lidi spojoval, byl svorníkem

Kromě rodinných vazeb pojilo Františka Kinského a Karla Schwarzenberga i letité přátelství. Hrabě Kinský na svého přítele (a také synovce z druhého kolene) zavzpomínal v rozhovoru.

18.11.2023

Slzy hraběte Kinského za Schwarzenberga (†85): Děkuji Karle, že jsem směl být tvým strýcem

Během letošních oslav 17. listopadu osobnosti vzpomínaly nejen na nabytou svobodu, ale také na nedávno zesnulého exministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten ve věku 85 let zemřel minulý víkend. Na Koncertu pro budoucnost o něm hovořil další přední český aristokrat, František Kinský. „Děkuji Karle, že jsem směl být tvým strýcem,“ řekl smutným hlasem. Schwarzenberga nazval milovaným synovcem.

17.11.2023

Moderátora Modré krve namlsal úspěch na internetu: Šlechtic Kinský vyráží na vánoční turné!

František Kinský (75), potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a klavírista Matyáš Novák (25) poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. „Během covidu jsme každou adventní vysílali na internetu pořad o Vánocích, o zvycích, jak vznikaly a podobně, a Matyáš k tomu komponoval hudbu.

14.11.2023

Na cestách s Petrem Voldánem a s herečkou Barborou Kodetovou nejen do New Yorku, Irska nebo Anglie

Ale také do Itálie a dalších destinací, včetně řady míst doma – východní Čechy nevyjímaje. Navíc má naše společné rozhlasové „cestování“ i zastávky, spojené s koncerty Báry Kodetové. Nejnovější pokračování pořadu „Na cestách s Petrem Voldánem“ se zrodilo v přátelském prostředí kavárny Petrof Café v Hradci Králové a tradičně ho „okořenily“ předměty z mého cestovatelského kufříku.

13.11.2023

František Kinský a Matyáš Novák vyráží na vánoční turné

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků. A další stovky přijely na živá provedení programu do Nového zámku Františka Kinského.

13.11.2023

František Kinský o Karlu Schwarzenbergovi: Ztrácím celoživotního přítele

„Byl to člověk nesmírně laskavý a ohleduplný,“ i tak vzpomíná v rozhovoru pro Deník František Kinský na Karla Schwarzenberga. Setkával se s ním při různých příležitostech, nejen při natáčení populárního dokumentárního pořadu Modrá krev.

12.11.2023

Schwarzenberga jsem nikdy nezažil nepříjemného, vždy vše nesl s humorem, vzpomíná Kinský

Karel Schwarzenberg vždy vše nesl s humorem, obzvlášť když hovořil sám o sobě, vzpomínal na někdejšího ministra zahraničí jeho příbuzný a moderátor pořadu Modrá krev František Kinský v Interview ČT24. Uvedl také, že jej nikdy nezažil nepříjemného. „Znám ho jako člověka s humorem, který oslňoval svými znalostmi, což myslím, že čas od času dělal docela rád,“ prohlásil. Kinský rovněž prozradil, že se ho Schwarzenberg občas snažil nalákat na politickou kariéru, čemuž se on urputně bránil.

12.11.2023

Trhy, betlémy i dopisy Ježíškovi. Advent v Písku pokračuje v zajetých kolejích

Adventní období v Písku bude i letos vypadat tak, jak jsou lidé zvyklí. O jeho program se už šestnáctým rokem postará spolek Cohiba Musica.

11.11.2023

Šarmantní osobností roku zvolili posluchači Českého rozhlasu zpěvačku Lucii Bílou

Vítězkou 27. ročníku populární ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stala zpěvačka Lucie Bílá. Hlavní cenu Zlaté slunce akademické sochařky Dagmar Štěpánkové Černé převzala ve středu 1. listopadu 2023 na galavečeru v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové z rukou generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala.

07.11.2023

Šlechtic František Kinský a klavírista Matyáš Novák vyjíždějí na vánoční turné

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu, který je průvodcem populárního seriálu Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák se poprvé vydávají na společné turné po České republice.

06.11.2023

V Praze hraju zkrátka rád, říká Pavel Šporcl

Houslista Pavel Šporcl 25. dubna tohoto roku oslavil své 50. narozeniny velkolepým vyprodaným koncertem v legendární pražské Lucerně.

30.10.2023

Pavel Šporcl: Matematika a hudba mají hodně společného

Houslista Pavel Šporcl toho udělal pro propagaci klasické hudby a houslových koncertů v novodobé historii jako málokdo. Jak sám říká, sedm let nesundal šátek z hlavy, a i díky tomu se stal celebritou, jichž v České republice mezi houslovými interprety a také skladateli moc nemáme. Teď už ale nemusí nikomu nic dokazovat.

27.10.2023

Podzimní abonentní koncerty ansámblu Barocco sempre giovane

Do konce kalendářního roku čeká pardubický komorní barokní soubor Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) ještě pět koncertů vlastní abonentní řady. První z nich se uskuteční zítra 21. září na Zámku Pardubice. Všechna vystoupení uvedou externího sólistu.

21.10.2023

František Kinský a Matyáš Novák zvou na Vánoce 2023. Chystají společné turné

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků. A další stovky přijely na živá provedení programu do Nového zámku Františka Kinského.

18.10.2023

Občas jsem romský primáš, jindy rockový virtuos, říká jeden z nejžádanějších českých umělců

V dubnu vyprodal Lucernu a oslavil tam padesátiny, radikálně zhubl, žije zdravě, miluje hru na housle a jeho životním krédem je dělat lidem radost. V Praze právě startuje série jeho večerních koncertů se zajímavými hosty, mimo to chystá koncerty po celé zemi. „Klasická hudba není vážná, nevím, kdo vymyslel tento termín,“ říká Pavel Šporcl pro Metro.

10.10.2023

František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků. A další stovky přijely na živá provedení programu do Nového zámku Františka Kinského. Pořad spojuje vyprávění charismatického aristokrata o duchovní podstatě Vánoc a o zvycích, které s těmito svátky souvisejí, a také hudbu v podobě vlastních fantazií mimořádně talentovaného pianisty Matyáše Nováka na české a světové vánoční koledy i na Českou mši „Hej mistře!“ Jana Jakuba Ryby. Turné odstartuje 10. 12. v Písku a následovat budou koncerty v Brně (11. 12.), v Pardubicích (16. 12.), v Praze (19. 12.) a v Olomouci (22. 12.). Koncerty začínají v 19:00 hodin.

06.10.2023

František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků.

05.10.2023

Hudební podzim na Trojce nabídne mix žánrů

Na začátku října odstartuje znovu po roce tradiční festival hudby. V rámci pěti koncertů uslyšíte klasiku, šansony, ale i legendárního Josefa Zímu. První tóny festivalu zazní v úterý 3. října v hotelu Olšanka, kde vystoupí Josef Zíma. Těšit se můžete na písničky Karla Hašlera, směs Oldřicha Nového nebo melodie z filmu Pyšná princezna a ze seriálu Hříšní lidé města pražského.

03.10.2023

Pavel Šporcl zahrál i galapážským lachtanům. O prázdninách ale jinak housle odkládá

Houslista Pavel Šporcl odehraje ročně až stovku koncertů a jeden z posledních se odehrál v dalekém Ekvádoru. Prozradil nám, jaký vybral repertoár a jak se na jeho hraní tvářili místní lachtani.

28.09.2023

Průvodce Modrou krví tentokrát prováděl cihelnou, navazuje na 500 let tradice

Už jen dvě desítky cihelen dnes fungují v Česku, jednou z nich je ta v Kostelci nad Orlicí. Je pokračovatelem zdejší 500 let trvající tradice výroby cihel. Samotný závod přitom slaví půlstoletí, a to v době, kdy dokončuje instalaci nového brousicího zařízení. Díky němu rozšíří své portfolio cihlového systému Porotherm o výrobu broušených cihel.

21.09.2023

Pražské hudební večery Pavla Šporcla 2023/2024

V sezoně 2023/2024 Pavel Šporcl opět provede svůj abonentní cyklus Pražské hudební večery v reprezentativních prostorách Auly Profesního domu na Malé Straně. Společně s houslistou se v sérii šesti komorních koncertů představí špičkoví interpreti klasické hudby. Letošní novinkou jsou besedy s umělci, které bude moderovat herečka a zpěvačka Bára Kodetová. Záštitu nad projektem převzala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Zahajovací koncert s názvem Let’s dance v podání houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiříkovského se uskuteční 10. října 2023 v 19:00 hodin.

12.09.2023

Pavel Šporcl – Feeling Good v Přerově

V rámci multižánrového festivalu Hudební léto na hradbách, které letos v Přerově otevřela Iva Marešová a Razam, se podařilo zorganizovat svatoanenskou hudební slavnost nazvanou Feeling Good houslového virtuosa Pavla Šporcla poprvé experimentálně ve farní zahradě za kostelem sv. Vavřince.

01.08.2023