motiv-jana-dioszegi-05
Naše spolupráce s médii

Bartókův Koncert pro orchestr jako bezvadné rozuzlení sezóny Filharmonie Hradec Králové

Stalo se již pravidlem, že dramaturgický plán každého koncertu obou symfonických cyklů Filharmonie Hradec Králové obsahuje i jistý mimohudební koncept, vyjádřený vystihujícím motem. Nejinak tomu bylo na závěrečném koncertě 46. sezóny tohoto tělesa 30. května pod taktovkou jeho šéfdirigenta Kaspara Zehndera, tentokrát s motem „Koncert pro orchestr“, které by bylo možné doplnit podtitulem „Cesta na jihovýchod“.

31.05.2024

Všestranný pianista Matyáš Novák odehraje koncert s Novoměstskou filharmonií

Matyáš Novák je jméno, které hudební svět zná už řadu let. V neděli 2.6. ho v Betlémské kapli v Praze doprovodí Novoměstská filharmonie, amatéři, kteří hráli třeba pro Sira Nicholase Wintona či po boku Lukáše Vondráčka. Na neděli chystají druhý koncert ze svého jarního turné. Na tom prvním zaplnili domácí zimní stadion v Novém Městě nad Metují. Podpořit je přišlo 800 fanoušků.

30.05.2024

Zahrál už i na zimním stadionu! Všestranný pianista a milovník českých železnic Matyáš Novák

Matyáš Novák je jméno, které hudební svět zná už řadu let. V neděli 2.6. ho v Betlémské kapli v Praze doprovodí Novoměstská filharmonie, amatéři, kteří hráli třeba pro Sira Nicholase Wintona či po boku Lukáše Vondráčka. Na neděli chystají druhý koncert ze svého jarního turné. Na tom prvním zaplnili domácí zimní stadion v Novém Městě nad Metují. Podpořit je přišlo 800 fanoušků.

30.05.2024

Všestranný pianista a milovník českých železnic Matyáš Novák zahrál už i na zimním stadionu

Matyáš Novák je jméno, které hudební svět zná už řadu let. V neděli 2.6. ho v Betlémské kapli v Praze doprovodí Novoměstská filharmonie, amatéři, kteří hráli třeba pro Sira Nicholase Wintona či po boku Lukáše Vondráčka. Na neděli chystají druhý koncert ze svého jarního turné. Na tom prvním zaplnili domácí zimní stadion v Novém Městě nad Metují. Podpořit je přišlo 800 fanoušků.

29.05.2024

Matyáš Novák a Eliška Kratěnová v ranním vysílání Českého rozhlasu Vltava

Dneska ráno jsme se zmátořili a společně s Matyášem Novákem zavítali do ranního vysílání Českého rozhlasu Vltava. Povídali jsme si o sobotním koncertě i o tom, který nás čeká už tuhle neděli v Praze a samozřejmě o programu.

27.05.2024

Slepice prohrály s klavírem. Virtuos Matyáš Novák ale věří, že se k neobvyklému koníčku zase vrátí

Za pár dní mu bude teprve šestadvacet let, ale svým uměním už dobývá svět. Klavírního virtuosa Matyáše Nováka znají posluchači nejen v koncertních síních, ale díky jeho neobvyklým zálibám si ho všimla i laická veřejnost. Slepice už sice momentálně nechová, ale lokálkami jezdí pořád rád.

26.05.2024

Novoměstská filharmonie zahrála na zimním stadionu Rapsodii v modrém, West Side Story a další melodie

Koncert byl prvním z turné 4 velkých koncertů. Speciálním hostem je mladý klavírní virtuos Matyáš Novák z Hradce Králové a dirigentem je mladý Tomáš Korbel z Trutnova. Ve filharmonii hrají muzikanti z celého kraje.

26.05.2024

Hradecká filharmonie finišuje sezónu

Poslední koncert nabídne v rámci své bílé abonentní řady Filharmonie Hradec Králové. Koná se ve čtvrtek 30. května tradičně od půl osmé večer v Sále filharmonie. Program otevře George Enescu a jeho Rumunská rapsodie č. 1 A dur, uzavře ho Koncert pro orchestr Bély Bartóka a mezitím obohatí Klavírní koncert č. 2 A dur Franze Liszta, který s orchestrem zahraje Matyáš Novák. Taktovky se ujme šéfdirigent tělesa Kaspar Zehnder. Zájemci také můžou přijít na besedu k programu. Ta začíná hodinu předem, tedy v půl sedmé v kavárně Filharmonie v suterénu budovy a povede ji skladatel a hudební manažer Lukáš Hurník.

25.05.2024

Písecká kultura nabízí pestrou paletu žánrů

Uplynulý týden v Písku byl plný akcí – od folku přes fotbalovou legendu po klavírního virtuóza. Stačí se ohlédnout za těmi, které byly pořádány Centrum kultury města Písek.

24.05.2024

Novák, Brauner a Desiderata v Českých Budějovicích

Sezóna Jihočeské filharmonie se pomalu chýlí ke svému konci. Ve druhé dekádě května se k českobudějovickému orchestru na dvojici koncertů připojí dirigent Tomáš Brauner a dvojice sólistů, klavírista Matyáš Novák a mezzosopranistka Edita Adlerová. Ve středu 22. a čtvrtek 23. května zazní od sedmé hodiny večerní v kostele sv. Anny český program na půdorysu Dvořák, Haas a Krček.

19.05.2024

Na jih Čech míří nadějný klavírista. Miluje vlaky, drůbež a zahradničení

Klavírista Matyáš Novák (25) patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall v New Yorku, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro.

18.05.2024

Smetanovské sny podruhé. I s Matyášem Novákem

V Novém Městě nad Metují se uskuteční druhý ročník „festivalu hudby, vína a dalších zážitků“ zvaného Smetanovské sny. S městem je spojena hudební kariéra letošního oslavence Bedřicha Smetany – během jedné z prázdninových návštěv rodiny tam složil Louisinu polku pro svou neteř. V termínu 11. až 26. května 2024 festival nabídne zážitky s přesahy mimo svět klasické hudby.

08.05.2024

Rozhovor s Matyášem Novákem v Novoměstském zpravodaji

Klavírní virtuos a rodák z Hradce Králové bude vzácným hostem jarního turné Novoměstské filharmonie (NoFi). Položili jsme mu pár otázek (nejen) o jeho vztahu k hudbě.

08.05.2024

Známý klavírista Matyáš Novák nadchl členy Kruhu přátel hudby

Že to bude výjimečný večer nasvědčovaly už telefonáty v průběhu týdne informující se o předprodeji vstupenek. Jenže valná většina návštěvníků koncertů Kruhu přátel hudby vlastní permanentní legitimaci na celý rok a vstupenek před koncerty se prodá nejvýše pár kusů a to spíše výjimečně. Předposlední dubnové úterý si jich zájemci vyžádali několik desítek. Do komorního sálu Městského společenského domu v Kolíně totiž přijel excelentní klavírista Matyáš Novák.

25.04.2024

Český klavírní virtuos Matyáš Novák řekl Classic FM: Můj strýc postavil železniční most v Bulharsku

Dne 25. dubna v 19:00 hod. je recitál mladého hudebníka v Českém centru v Sofii. Více z rozhovoru Georgi Mitov-Gemi s Matyášem Novákem v překladu Silvie Deribeeva z Českého centra – Sofie.

25.04.2024

Čechů jako Mongolů. Kocianova houslová soutěž má nečekané obsazení

Jaro v Ústí nad Orlicí bude znovu hudební. Blíží se 66. ročník Kocianovy houslové soutěže, kterou rámuje a dotváří festival Kocianovo Ústí. Stranou nezůstanou ani violoncellisté.

15.04.2024

Benefiční koncert pro Nadaci Impuls

Záznam ze včerejšího koncertu pro Nadační fond IMPULS v podání violistky Kristýny Nouzovské Filalové, violoncellisty Petra Nouzovského a ansámblu BAROCCO SEMPRE GIOVANE si můžete přehrát po kliknutí na níže přiložený odkaz. Celým večerem provází herec a moderátor Jan Čenský. Výtěžek z letošního 19. ročníku benefičního koncertu pro NF IMPULS je věnován na podporu psychoterapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou.

11.04.2024

Matyáš Novák se svými aranžemi Vltavy a Rusalky v Českých centrech

Rok české hudby v zahraničních Českých centrech pokračuje. Úspěšný mladý klavírista Matyáš Novák vystoupí v dubnu s českým programem v norském Troldhaugenu a bulharské Sofii. Koncerty, na nichž představí i své klavírní úpravy známých orchestrálních děl, se uskuteční 14. a 25. dubna.

10.04.2024

Laureát mezinárodní Kocianovy houslové soutěže získá mistrovský nástroj, na který hrál virtuóz Josef Suk

Ve světovém měřítku to jsou zejména tzv. stradivárky, které se považují za vrchol houslařského umění, a každý houslista by si na ně chtěl aspoň jednou v životě zahrát. V českém prostředí patří k nejcennějším houslím ty z dílny mistra houslaře Jana Špidlena. Jedny z nich, na které navíc hrál houslista Josef Suk, získá do ročního užívání letošní laureát mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, která se koná tradičně v Ústí nad Orlicí.

09.04.2024

Novoměstská filharmonie vystoupí v Betlémské kapli s jazzovými a muzikálovými melodiemi

Mladý symfonický orchestr z Nového Města nad Metují vystoupí 2. 6. 2024 v Betlémské kapli v Praze s jazzovými a muzikálovými melodiemi ve velkolepém aranžmá. Speciálním hostem bude mladý klavírní virtuos Matyáš Novák.

04.04.2024

Majetek nedědíte pro sebe, spravujete rodinné jmění, říká František Kinský

Můj dědeček od okamžiku, kdy opustil kostelecký zámek, až do roku 1975, kdy zemřel ve vysokém věku, nikdy nevstoupil do parku a nikdy se k zámku vlastně ani nepřiblížil. Protože ptáček se nikdy nevrátí do hnízda, které mu bylo rozrušeno cizím zásahem. Můj otec tam také nikdy nešel. Až v šedesátých letech, když se trochu pootevřely hranice a začali sem jezdit různí příbuzní a známí, kteří věděli, co je v Kostelci, a chtěli to vidět. Můj otec se tak nějak uvolil, do parku s nimi vešel a zámek obešel. Ale dovnitř zámku nikdy nevstoupil. Vstoupil tam až po restituci.

03.04.2024

Společný velikonoční program Františka Kinského a Matyáše Nováka

Společný velikonoční program na nadcházející víkend připravují pro pražské Atrium Žižkov moderátor František Kinský a klavírista Matyáš Novák. Společný program pořádá Jana Dioszegi.

27.03.2024

Kocianova houslová soutěž má významného partnera. Na rok zapůjčí nástroj po Josefu Sukovi

Mezi podporovatele Kocianovy houslové soutěže, prestižního klání pro mládež do šestnácti let se sídlem v Ústí nad Orlicí, se zařadil i Český královský institut. Stalo se tak na základě aktivit houslového virtuosa, předsedy poroty a patrona soutěže Pavla Šporcla. Institut zakoupil do svých sbírek housle mistra houslaře Jana Špidlena, na které hrál houslista Josef Suk. Jedinečný nástroj bude na jeden rok půjčovat novému laureátovi Kocianovy houslové soutěže.

23.03.2024

Špidlenky po Josefu Sukovi získá vítěz Kocianovy houslové soutěže

Unikátní housle po virtuosovi Josefu Sukovi budou novou cenou pro laureáta Kocianovy houslové soutěže. Ten je bude mít vždy rok a pak je předá dalšímu vítězi.

22.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

František Kinský a Matyáš Novák na Velikonoce v Atriu Žižkov

František Kinský, potomek významného šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev a výjimečný klavírista Matyáš Novák uvedou další ze svých úspěšných programů. Tentokrát vystoupí v prostorách Atria Žižkov v Praze s programem s velikonoční tématikou, a to o Bílé sobotě 30. března v 16:00 a v 19:30 hodin. Komponovaný program spojuje vyprávění Františka Kinského a hudbu v podání Matyáše Nováka s intimní scénou a sváteční výzdobou.

21.03.2024

Na úvodnom koncerte 63. Banskobystrickej hudobnej jari sa predstavil huslista Pavel Šporcl so súborom Praga Camerata

V Banskej Bystrici sa v stredu 13. marca 2024 začal 63. ročník festivalu klasickej hudby Banskobystrická hudobná jar. Potrvá do 17. apríla 2024. Počas piatich koncertov vystúpia poprední slovenskí koncertní umelci s dielami rôznych žánrov a proveniencie. Jedinou výnimkou bol úvodný koncert, na ktorom sa mimoriadnou zásluhou organizátorov po prvý raz v meste predstavil špičkový český huslista Pavel Šporcl s renomovaným komorným súborom Praga Camerata.

15.03.2024

Na 10 strun II.

Cyklus vynikajícího houslisty Pavla Šporcla Pražské hudební večery (Praha – Profesní dům / Aula) pokračoval v úterý 5. března titulem Na 10 strun II., na němž vystoupil jako host kytarista Lubomír Brabec. Oslavili společně již více než 30 let trvání koncertního cyklu, jehož zakladatelem byl právě Lubomír Brabec a v roce 2021 jej předal Pavlu Šporclovi.

11.03.2024

Mladí umělci spolu s Komorní filharmonií Pardubice vyvolali upřímné ovace

O všech třech ještě určitě hodně uslyšíme. Budeme chodit na jejich koncerty a poslouchat hudbu, kterou nahráli. Můžeme tak činit již dnes a připomínat si jejich dosavadní úspěchy, přesto hlavním osobním úkolem každého z nich je dokončit studia na pražské Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění. Právě ve spolupráci s ní uspořádala ve středu 21. února koncert Komorní filharmonie Pardubice v domovské Sukově síni.

22.02.2024

Místo hnoje transparenty. Zemědělci s traktory zbrzdili provoz deštivou jízdou

Do desáté dopoledne zbývá čtvrt hodiny a na Farmě Tichý v Záměli u Potštejna na Rychnovsku stojí blikající traktory, u nich postává hlouček jejich šoférů. V deštivém počasí by jinak trávili pracovní dobu opravami techniky. Ve čtvrtek však vyrazili na protestní jízdu až do zhruba 30 kilometrů vzdáleného Blešna na Hradecku.

22.02.2024

V radosti z činorodého života nacházím sílu ke zvládnutí úkolů

Je potomkem kostelecké větve šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. O historii jeho rodu s „modrou krví“ už bylo napsáno mnoho. Co ale dělá hradecký rodák hrabě František Kinský (76) dnes? Je to neobyčejně aktivní a činorodý člověk.

21.02.2024

V areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí bourají dělníci bývalý Výzkumný ústav pro chov prasat

Dělníci začali bourat budovu bývalého Výzkumného ústavu pro chov prasat v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Budova postavená na začátku 70. let minulého století byla v posledních 30 letech zcela nevyužitá. Demolice má být hotová v březnu a na vzniklé ploše by mělo vzniknout parkoviště.

21.02.2024

Úspěch je závazek, říká ředitel Barocco sempre giovane Josef Krečmer

Před dvaceti lety se v Pardubicích sešla parta velmi nadaných a zapálených muzikantů. Letos komorní orchestr Barocco sempre giovane, symbol hudební vášně a talentu, oslaví v Pardubicích kulaté narozeniny. Umělecký vedoucí Josef Krečmer odhaluje příběh souboru, co přináší práce s mladými hudebními talenty i to, na co se posluchači mohou letos těšit.

20.02.2024

Kocianova houslová soutěž pro mladé hudební talenty překračuje hranice a vychovává špičkové virtuosy

Podíváme se do Ústí nad Orlicí, což je u sousedů v Pardubickém kraji. Každý rok se tam koná soutěž a festival s mezikrajovým, ba dokonce mezinárodním přesahem Kocianovo Ústí. Protože se letošní, už 66. ročník, rychle blíží, pozve vás ředitelka Kocianovy houslové soutěže Lenka Lipenská.

19.02.2024

Ti nejlepší z HAMU vystoupí s Pardubickými filharmoniky

Únorový program Komorní filharmonie Pardubice nabídne mimořádný koncert ve spolupráci s mladými umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. Ve středu 21. února se v Sukově síni pardubického Domu hudby za doprovodu tamního orchestru představí trio úspěšných mladých umělců, klavírista Matyáš Novák, houslistka Terézia Hledíková a dirigent Zdeněk Červinka.

18.02.2024

Komorní filharmonie Pardubice uvede talenty z HAMU

Únorový program Komorní filharmonie Pardubice pokračuje. Po úspěšných abonentních koncertech s klavíristou Janem Jiraským se v Sukově síni příští týden představí mladí umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. Jako sólisté v doprovodu pardubické filharmonie vystoupí klavírista Matyáš Novák, houslistka Terézia Hledíková a dirigent Zdeněk Červinka. Koncert se koná ve středu 21. … Continue reading Komorní filharmonie Pardubice uvede talenty z HAMU

17.02.2024

Herečka Bára Kodetová o slavném otci Jiřím a o tom, proč nedostává role

Celé video můžete zhlédnout přímo na stránkách stream.cz

15.02.2024

Oslava jedinečných talentů z HAMU. Zahrají s Pardubickou komorní filharmonií

Únorový program Komorní filharmonie Pardubice pokračuje. Po úspěšných abonentních koncertech s klavíristou Janem Jiraským se v Sukově síni příští týden představí mladí umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze.

14.02.2024

V radosti z činorodého života nacházím sílu ke zvládnutí úkolů

Co ale dělá hradecký rodák hrabě František Kinský dnes? Je to neobyčejně aktivní a činorodý člověk. Kromě toho, že úspěšně dokončil rekonstrukci rodového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí, byl dvě volební období starostou tohoto města. Mimo to podniká na několika frontách. Aby toho nebylo málo, je pořadatelem řady kulturních projektů a provází dokumentárním cyklem Modrá krev, v němž lze proniknout do světa českých šlechtických rodů.

08.02.2024

Italové pardubickému souboru závidí název. Cestu mu klestil známý houslista

Barocco sempre giovane. V překladu Baroko stále mladé. Komorní hudební těleso letos slaví 20 let. Výroční koncert chystá na březen.

15.01.2024

Barocco sempre giovane v odstínech romantismu

Pardubický komorní soubor Barocco sempre giovane čeká 18. ledna vystoupení společně se sestavou Kalliopé trio, jejíž členy jsou Markéta Vokáčová (housle), Jan Zemen (violoncello) a Miroslav Sekera (klavír). Koncert v hudebním sále pardubické radnice začíná v devatenáct hodin.

13.01.2024

František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023 na @tv_noe

Pořad kombinuje mluvené slovo a hudbu. Potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů František Kinský, průvodce divácky oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, v něm vypráví o duchovní podstatě Vánoc i o tradicích a zvycích, které jsou s těmito významnými křesťanskými svátky spojeny.

27.12.2023

Vánoce u Kinských: Kapří filety na přepuštěném másle, modlitba a promyšlené dárky

Vánoce jsou svátkem, který se ve všech rodinách slaví víceméně stejně. Ale Vánoce na zámku nezažívá každý. Jak je slavil hrabě František Kinský jako dítě?

25.12.2023

Šarmantní ohlédnutí za rokem 2023 se zpěvačkou Lucií Bílou a hrabětem Františkem Kinským

Hosty našeho svátečního vysílání speciálního vydání magazínu Šarm jsou dvě osobnosti, které se v letošním roce staly na základě hlasování rozhlasových posluchačů v populární anketě Šarmantními osobnostmi roku. O jejich šarmu svědčí už jen to, že si v čase vánočním oba udělali chvíli na malé zastavení v pracovním kolotoči a s radostí přijali pozvání k našemu mikrofonu.

23.12.2023

Absolute Bach – večer s Johannem Sebastianem v plném lesku

Název Absolute Bach si vybral pro svůj předvánoční koncert 11.12. na Novoměstské radnici náš vynikající hobojista Vilém Veverka. Přizval neméně vynikající hosty, houslistu Pavla Šporcla a ansámbl Barocco sempre giovane, zaměřený, jak už název napovídá, především na barokní repertoár.

18.12.2023

13 sálů a 150 děl. Výstava na zámku v Kostelci nad Orlicí je má největší, usmívá se Jadran Šetlík

Výstavu našeho předního fotografa a portrétisty Jadrana Šetlíka najdete v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí v Galerii Kinský. Unikátní snímky můžete spatřit až do konce května 2024. Expozice je takovým průřezem životního díla a tvorbou umělce, který byl hostem Jany Kudyvejsové v rozhlasové kavárně v Hradci Králové.

15.12.2023

František Kinský o svém strýci
Hugo Mensdorff-Pouilly

Zažil příkoří, ale nezatrpkl. Rval se s nástrahami života, ale zůstal svůj. A dokázal si získat srdce i obyčejných smrtelníků, byť patřil k významnému šlechtickému rodu s evropskými kořeny. Hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly (†94) zkrátka dokázal vždy potěšit a povzbudit.

14.12.2023

Už v porodnici mi při pohledu na ruce říkali, že budu klavírista, směje se talentovaný virtuóz Novák

Klavírní virtuóz Matyáš Novák interpretuje slavné skladatele, ale sám hudbu také komponuje. Vydal se na vánoční turné, kde vystupuje po boku Františka Kinského. „Nejkrásnější je na vánočním čase zastavení v tom celoročním shonu,“ říká. Hudbou žije od dětství – na klavír hraje 20 let. „Myslím si, že jsem se pro klavír zkrátka narodil. Už v porodnici říkali, že budu klavírista,“ směje se Novák. Do Apetýtu přišel představit nové album Labutí zpěv.

13.12.2023

František Kinský s oblibou zvelebuje rodové sídlo v Kostelci nad Orlicí. Je to vášeň, říká. Proč nebalí dárky?

František Kinský společně s klavíristou Matyášem Novákem vystoupí v rámci turné Vánoce 2023 v Redutě, slavnostní dvoraně Moravské filharmonie. „Vytvořili jsme dvojici mladý a dospělý,“ říká s úsměvem průvodce televizního cyklu Modrá krev. Zazní spousta vánočních melodií, které doprovodí povídání o svátcích a tradicích.

12.12.2023

František Kinský a Matyáš Novák: Užíváme si vzájemnou harmonii

Věkový rozdíl? Jako by se smazal, nevnímáme ho. Je mezi nimi více než půlstoletí. Oba se narodili v Hradci Králové, mají tu své kořeny a silná pouta k východním Čechám. František Kinský a Matyáš Novák.

11.12.2023

Bára Kodetová a Pavel Šporcl: Vánoce jsou pro nás láska, tradice a čas společně strávený s rodinou

Herečka a šansoniérka Bára Kodetová a houslový virtuos Pavel Šporcl tvoří překrásný pár od roku 2005. Co pár! Mezitím se z dua rozrostli v kvintet. K Bářině dceři Lily přibyly Violettka a Sophinka.

11.12.2023

Komponovaný pořad Františka Kinského a Matyáše Nováka na téma Vánoc

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a zavedený klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní vánoční pořad spojuje vyprávění aristokrata o duchovní podstatě Vánoc a o zvycích, které s těmito svátky souvisejí, s hudbou v podobě vlastních fantazií pianisty na české a světové vánoční koledy i na Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Turné začíná 10. prosince v Písku, o den později následuje pořad v Brně, dále v Pardubicích 16. prosince, v Praze 19. prosince a nakonec v Olomouci dva dny před Štědrým dnem.

09.12.2023

Mladý klavírista a potomek starého šlechtického rodu. Začíná vánoční turné Matyáše Nováka a Františka Kinského

Poutavé mluvené slovo proložené mistrovskou hudbou. Tak nějak vypadají komponované pořady téhle dvojky. Jejich turné je prakticky vyprodané.

04.12.2023

František Kinský a Matyáš Novák – v pořadu Dobré ráno, v České televizi

Celý záznam rozhovoru můžete zhlédnout v iVysílání České televize

02.12.2023

„Na křídlech zvonků“ vás rozesměje i dojme

Vezměte své rodiče, ratolesti, přátele a užijte si pospolu předvánoční hudební lahůdku! Do Prahy míří speciální program vánočních melodií a koled smyčcového orchestru Smiling String Orchestra v aranžích Radka Škeříka. Naprosto úchvatní malí/velcí hudebníci mezi 12 a 18 lety vás „pohladí po duši“ hrou na housle, violy, violoncella a kontrabasy. Jejich doprovod opakovaně využili například světoznámí houslisté Pavel Šporcl či Jaroslav Svěcený, nebo mezzosopranistka Andrea Kalivodová. Nechte se také okouzlit souborem, který začal vystupovat díky virtuosovi a dirigentovi Mikuláši Ježkovi před deseti lety a na svém kontě má několik prestižních ocenění.

01.12.2023

Pianista Matyáš Novák v pořadu ČT – Sama doma

Oceněný pianista Matyáš Novák hostem pořadu Sama doma, v České televizi.

21.11.2023

Hrabě Kinský o Schwarzenbergovi: Jako prezident by lidi spojoval, byl svorníkem

Kromě rodinných vazeb pojilo Františka Kinského a Karla Schwarzenberga i letité přátelství. Hrabě Kinský na svého přítele (a také synovce z druhého kolene) zavzpomínal v rozhovoru.

18.11.2023

Slzy hraběte Kinského za Schwarzenberga (†85): Děkuji Karle, že jsem směl být tvým strýcem

Během letošních oslav 17. listopadu osobnosti vzpomínaly nejen na nabytou svobodu, ale také na nedávno zesnulého exministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten ve věku 85 let zemřel minulý víkend. Na Koncertu pro budoucnost o něm hovořil další přední český aristokrat, František Kinský. „Děkuji Karle, že jsem směl být tvým strýcem,“ řekl smutným hlasem. Schwarzenberga nazval milovaným synovcem.

17.11.2023

Moderátora Modré krve namlsal úspěch na internetu: Šlechtic Kinský vyráží na vánoční turné!

František Kinský (75), potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a klavírista Matyáš Novák (25) poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. „Během covidu jsme každou adventní vysílali na internetu pořad o Vánocích, o zvycích, jak vznikaly a podobně, a Matyáš k tomu komponoval hudbu.

14.11.2023

Na cestách s Petrem Voldánem a s herečkou Barborou Kodetovou nejen do New Yorku, Irska nebo Anglie

Ale také do Itálie a dalších destinací, včetně řady míst doma – východní Čechy nevyjímaje. Navíc má naše společné rozhlasové „cestování“ i zastávky, spojené s koncerty Báry Kodetové. Nejnovější pokračování pořadu „Na cestách s Petrem Voldánem“ se zrodilo v přátelském prostředí kavárny Petrof Café v Hradci Králové a tradičně ho „okořenily“ předměty z mého cestovatelského kufříku.

13.11.2023

František Kinský a Matyáš Novák vyráží na vánoční turné

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků. A další stovky přijely na živá provedení programu do Nového zámku Františka Kinského.

13.11.2023

František Kinský o Karlu Schwarzenbergovi: Ztrácím celoživotního přítele

„Byl to člověk nesmírně laskavý a ohleduplný,“ i tak vzpomíná v rozhovoru pro Deník František Kinský na Karla Schwarzenberga. Setkával se s ním při různých příležitostech, nejen při natáčení populárního dokumentárního pořadu Modrá krev.

12.11.2023

Schwarzenberga jsem nikdy nezažil nepříjemného, vždy vše nesl s humorem, vzpomíná Kinský

Karel Schwarzenberg vždy vše nesl s humorem, obzvlášť když hovořil sám o sobě, vzpomínal na někdejšího ministra zahraničí jeho příbuzný a moderátor pořadu Modrá krev František Kinský v Interview ČT24. Uvedl také, že jej nikdy nezažil nepříjemného. „Znám ho jako člověka s humorem, který oslňoval svými znalostmi, což myslím, že čas od času dělal docela rád,“ prohlásil. Kinský rovněž prozradil, že se ho Schwarzenberg občas snažil nalákat na politickou kariéru, čemuž se on urputně bránil.

12.11.2023

Trhy, betlémy i dopisy Ježíškovi. Advent v Písku pokračuje v zajetých kolejích

Adventní období v Písku bude i letos vypadat tak, jak jsou lidé zvyklí. O jeho program se už šestnáctým rokem postará spolek Cohiba Musica.

11.11.2023

Šarmantní osobností roku zvolili posluchači Českého rozhlasu zpěvačku Lucii Bílou

Vítězkou 27. ročníku populární ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stala zpěvačka Lucie Bílá. Hlavní cenu Zlaté slunce akademické sochařky Dagmar Štěpánkové Černé převzala ve středu 1. listopadu 2023 na galavečeru v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové z rukou generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala.

07.11.2023

Šlechtic František Kinský a klavírista Matyáš Novák vyjíždějí na vánoční turné

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu, který je průvodcem populárního seriálu Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák se poprvé vydávají na společné turné po České republice.

06.11.2023

V Praze hraju zkrátka rád, říká Pavel Šporcl

Houslista Pavel Šporcl 25. dubna tohoto roku oslavil své 50. narozeniny velkolepým vyprodaným koncertem v legendární pražské Lucerně.

30.10.2023

Pavel Šporcl: Matematika a hudba mají hodně společného

Houslista Pavel Šporcl toho udělal pro propagaci klasické hudby a houslových koncertů v novodobé historii jako málokdo. Jak sám říká, sedm let nesundal šátek z hlavy, a i díky tomu se stal celebritou, jichž v České republice mezi houslovými interprety a také skladateli moc nemáme. Teď už ale nemusí nikomu nic dokazovat.

27.10.2023

Podzimní abonentní koncerty ansámblu Barocco sempre giovane

Do konce kalendářního roku čeká pardubický komorní barokní soubor Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) ještě pět koncertů vlastní abonentní řady. První z nich se uskuteční zítra 21. září na Zámku Pardubice. Všechna vystoupení uvedou externího sólistu.

21.10.2023

František Kinský a Matyáš Novák zvou na Vánoce 2023. Chystají společné turné

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků. A další stovky přijely na živá provedení programu do Nového zámku Františka Kinského.

18.10.2023

Občas jsem romský primáš, jindy rockový virtuos, říká jeden z nejžádanějších českých umělců

V dubnu vyprodal Lucernu a oslavil tam padesátiny, radikálně zhubl, žije zdravě, miluje hru na housle a jeho životním krédem je dělat lidem radost. V Praze právě startuje série jeho večerních koncertů se zajímavými hosty, mimo to chystá koncerty po celé zemi. „Klasická hudba není vážná, nevím, kdo vymyslel tento termín,“ říká Pavel Šporcl pro Metro.

10.10.2023

František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků. A další stovky přijely na živá provedení programu do Nového zámku Františka Kinského. Pořad spojuje vyprávění charismatického aristokrata o duchovní podstatě Vánoc a o zvycích, které s těmito svátky souvisejí, a také hudbu v podobě vlastních fantazií mimořádně talentovaného pianisty Matyáše Nováka na české a světové vánoční koledy i na Českou mši „Hej mistře!“ Jana Jakuba Ryby. Turné odstartuje 10. 12. v Písku a následovat budou koncerty v Brně (11. 12.), v Pardubicích (16. 12.), v Praze (19. 12.) a v Olomouci (22. 12.). Koncerty začínají v 19:00 hodin.

06.10.2023

František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků.

05.10.2023

Hudební podzim na Trojce nabídne mix žánrů

Na začátku října odstartuje znovu po roce tradiční festival hudby. V rámci pěti koncertů uslyšíte klasiku, šansony, ale i legendárního Josefa Zímu. První tóny festivalu zazní v úterý 3. října v hotelu Olšanka, kde vystoupí Josef Zíma. Těšit se můžete na písničky Karla Hašlera, směs Oldřicha Nového nebo melodie z filmu Pyšná princezna a ze seriálu Hříšní lidé města pražského.

03.10.2023

Pavel Šporcl zahrál i galapážským lachtanům. O prázdninách ale jinak housle odkládá

Houslista Pavel Šporcl odehraje ročně až stovku koncertů a jeden z posledních se odehrál v dalekém Ekvádoru. Prozradil nám, jaký vybral repertoár a jak se na jeho hraní tvářili místní lachtani.

28.09.2023

Průvodce Modrou krví tentokrát prováděl cihelnou, navazuje na 500 let tradice

Už jen dvě desítky cihelen dnes fungují v Česku, jednou z nich je ta v Kostelci nad Orlicí. Je pokračovatelem zdejší 500 let trvající tradice výroby cihel. Samotný závod přitom slaví půlstoletí, a to v době, kdy dokončuje instalaci nového brousicího zařízení. Díky němu rozšíří své portfolio cihlového systému Porotherm o výrobu broušených cihel.

21.09.2023

Pražské hudební večery Pavla Šporcla 2023/2024

V sezoně 2023/2024 Pavel Šporcl opět provede svůj abonentní cyklus Pražské hudební večery v reprezentativních prostorách Auly Profesního domu na Malé Straně. Společně s houslistou se v sérii šesti komorních koncertů představí špičkoví interpreti klasické hudby. Letošní novinkou jsou besedy s umělci, které bude moderovat herečka a zpěvačka Bára Kodetová. Záštitu nad projektem převzala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Zahajovací koncert s názvem Let’s dance v podání houslisty Pavla Šporcla a klavíristy Petra Jiříkovského se uskuteční 10. října 2023 v 19:00 hodin.

12.09.2023

Pavel Šporcl – Feeling Good v Přerově

V rámci multižánrového festivalu Hudební léto na hradbách, které letos v Přerově otevřela Iva Marešová a Razam, se podařilo zorganizovat svatoanenskou hudební slavnost nazvanou Feeling Good houslového virtuosa Pavla Šporcla poprvé experimentálně ve farní zahradě za kostelem sv. Vavřince.

01.08.2023

Koncert pod širým nebem

Byl to kouzelný první červnový den, prozářený sluncem, ukázkově prožitý až téměř do půlnoci, zejména pro skvělé účinkující a téměř 800 diváků v areálu kosteleckého Nového zámku. Proč jsem se rozhodla o tom napsat do městského zpravodaje? Čtvrtek 01.06. byl den totiž opravdu kouzelný a koncert pod názvem BACHA NA VIVALDIHO , pod širým nebem, za zpěvu ptactva , se připravoval, jak na závěr mimo jiné prozradila manažerka agentury Kinský art media Jana Diozsegi , téměř půl roku. Nadšení diváci to potleskem náležitě ocenili.

28.06.2023

Náš dům. Bára Kodetová ze srdce věnovala svůj úžasný šanson všem ženám a také obětem domácího násilí

U rozhlasového mikrofonu se potkáváme s herečkou a v posledních letech stále víc a víc také zpěvačkou Bárou Kodetovou. Vím o ní, že má náš kraj ve velké oblibě a moc ráda se sem vrací. Třeba i na Nový zámek Františka Kinského do Kostelce nad Orlicí, kde bude mít i milé pracovní povinnosti.

27.06.2023

Koncert krále swingu Jana Smigmatora a big bandu zazní v parku Kinských

Anglický park Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí hostí v pátek 23. června od 21 hodin koncert Jana Smigmatora. Se svým třináctičlenným big bandem představí výběr písní ze svého alba Murphyho zákon.

23.06.2023

Z Carnegie Hall do Kostelce nad Orlicí. Český král swingu Jan Smigmator na svém turné Murphyho zákon

Pozveme vás na koncert českého krále swingu Jana Smigmatora, který v pátek 23. června se svým turné Murphyho zákon 2023 udělá zastávku i v našem kraji na Novém zámku Františka Kinského v Kostelci nad Orlicí. A bude to určitě úžasný letní open air koncert v zámeckém parku. Zpěvák, který nedávno dobyl i New York a slavnou Carnegie Hall, vás všechny zve.

15.06.2023

Král swingu Jan Smigmator s big bandem vystoupí v parku Kinských v Kostelci nad Orlicí

V pátek 23. června ve 21:00 hodin v anglickém parku Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí zazpívá král swingu Jan Smigmator. Se svým třináctičlenným big bandem provede výběr písní ze svého alba Murphyho zákon. Koncert bude přenášen na velkoplošné obrazovce. Areál se stánky s občerstvením se návštěvníkům otevře hodinu před začátkem koncertu. Vstupenky jsou v předprodeji v rámci rezervačního systému Ticketportal ve většině informačních center a předprodejích po celé České republice. K zakoupení také budou v den a v místě konání koncertu od 20:00 hodin.

14.06.2023

František Kinský: Můj otec mi celý život onikal

Nový král Karel III. je jeho bratrancem v šesti generacích nazpátek. Jeho předci získali šlechtický titul ve 13. století. Narodil se dva roky po válce. Jeho otec byl vězněn komunistickým režimem, sám jako voják základní služby prožil invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Původně pracoval kromě jiného v reklamě, byl starostou Kostelce nad Orlicí i zastupitelem Královéhradeckého kraje. František Kinský je potomek jednoho z nejznámějších šlechtických rodů.

11.06.2023

Dokořán s Matyášem Novákem

Může se zdát, že být klavírním virtuózem, vášnivým chovatelem drůbeže a skvělým znalcem vlakových spojení Českých drah nejde příliš dohromady. O opaku nás ovšem přesvědčí další host pořadu Dokořán Matyáš Novák. Svým povídáním nás zavede nejen do světa hudby a klavírní tvorby, ale také do zákoutí svého životního příběhu.

11.06.2023

Převzít zámek je úděl

Na rozdíl od předchozích šlechtických generací nevyrůstal v zámeckých komnatách, ale zase ho po roce 1948 jako hodně starších aristoktatů nezavřeli. Svůj vztah k rodovému majetku v Kostelci nad Orlicí si však musel po listopadu 1989 teprve vytvořit.

07.06.2023

27. ročník oblíbené rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku. Hlasujte pro desítku finalistů!

27. ročník ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku zná desítku finalistů, kteří získali v první kole největší počet vašich hlasů. Od ledna do května jste posílali tipy na Šarmantní osobnosti za rok 2022. Z nich jsme na základě největšího počtu hlasů sestavili žebříček „deseti nejšarmantnějších“, ze kterých budete vybírat Šarmantní osobnost do konce srpna.

06.06.2023

Jadran Šetlík vystavuje na zámku

Výstava portrétů a retrospektivní tvorby uměleckého fotografa Jadrana Šetlíka bude až do konce října přístupná v Galerii Kinský v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku.

04.06.2023

Matyáš Novák a Franz Liszt v Anežském klášteře

Prostory Anežského kláštera, které hostí cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance, svou atmosférou účinek jednotlivých vystoupení ještě umocňují. Posledním koncertem sezóny 2022/2023 byl v pondělí 29. května 2023 recitál čtyřiadvacetiletého českého klavíristy Matyáše Nováka. Posluchači měli možnost v jeho podání slyšet jak původní Lisztovy skladby, tak Lisztovy transkripce písní Franze Schuberta.

31.05.2023

ČT Sama doma: František Kinský a Jana Dioszegi

Máme velikou radost, že u nás, ve studiu pořadu Sama doma, můžeme přivítat Janu Dioszegi, manažerku umělců, především klasické hudby a také hraběte Františka Kinského.

31.05.2023

Portrét je dialogem dvou lidí a lovem okamžiků. Vybere se ten nejlepší, říká fotograf Jadran Šetlík

Výstavu našeho předního fotografa a portrétisty Jadrana Šetlíka najdete v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí v Galerii Kinský. Unikátní snímky můžete spatřit až do 29. října. Expozice je takovým průřezem životního díla a tvorbou člověka, který je naším hostem ve studiu, tedy Jadrana Šetlíka.

30.05.2023

Jadran Šetlík: Stal jsem se v patnácti letech nejmladším římským paparazzim

Páteční vernisáž otevřela v Galerii Kinský v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí další výjimečnou výstavu, výstavu portrétů a retrospektivní tvorby Jadrana Šetlíka. Už jeho začátky byly pozoruhodné, vždyť první osobností, kterou se mu ještě jako teenegerovi podařilo vyfotografovat, nebyl nikdo menší než proslulá filmová hvězda Claudia Cardinalová. Později to byly i další ikony, a to nejen stříbrného plátna.

27.05.2023

Jadran Šetlík a František Kinský otevřeli výstavu v Galerii Kinský v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí

V pátek 26. května v 18:00 byla slavnostní vernisáží otevřena výstava portrétů a retrospektivní tvorby Jadrana Šetlíka v Galerii Kinský v Novém zámku, a to za účasti autora i majitele zámku Františka Kinského. Průřez životní tvorbou významného uměleckého fotografa a portrétisty Jadrana Šetlíka bude v horním patře rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí k vidění do 29. října tohoto roku. Výstava se koná za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

27.05.2023

Modrá krev

S velkým zájmem jsem sledoval první a druhou sérii pořadu o českých a moravských šlechtických rodech, kterou v minulých letech připravila a odvysílala Česká televize. S neméně velkým zaujetím sleduji i třetí pokračování.

25.05.2023

Matyáš Novák: Liszt byl nesmírně vzdělaný a mimohudební kontext používal velmi často

Poslední recitál v této sezóně má v pražském cyklu Hybatelé rezonance Matyáš Novák. Mladý pianista připravuje na 29. května do Anežského kláštera koncertní program sestavený výhradně z hudby Franze Liszta. V rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz se zamýšlí nad virtuozitou i výrazem jeho hudby, ale také přibližuje svého pedagoga na Akademii múzických umění Ivana Klánského, který nedávno oslavil pětasedmdesáté narozeniny. Uvažuje rovněž o tom, co asi bude za deset nebo dvacet let, přibližuje důležitost konkrétního nástroje, na který se hraje, přemítá nad pojmem inovativnost a prozrazuje, jaký další hudební obor by si rád ke klavíru přidal.

25.05.2023

Pavel Šporcl, Vilém Veverka a František Kinský vystoupí na jednom pódiu v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí

V areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí agentura KINSKÝ Art Media uvede unikátní program s názvem Bacha na Vivaldiho. V rámci něho ve čtvrtek 1. června v 19:30 na jednom pódiu pod širým nebem vystoupí tři výrazné osobnosti: houslový virtuóz Pavel Šporcl, hobojista Vilém Veverka a majitel zámku František Kinský, průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu České televize Modrá krev. Za doprovodu vynikajícího souboru Barocco sempre giovane zazní barokní koncerty Johanna Sebastiana Bacha a Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho.

23.05.2023

Matyáš Novák zahraje v pondělí na Hybatelích rezonance skladby svého oblíbeného autora Ference Liszta

Čtyřiadvacetiletý pianista rozezní 29. května od 19:30 v Anežském klášteře piano značky C. Bechstein. Závěrečný koncert cyklu Hybatelé rezonance v této sezóně představí jediného mužského interpreta této sezóny. Po Nikol Bókové, Kristině Barta a Terezii Fialové vystoupí v pondělí 29. května od 19:30 v Anežském klášteře mladý pianista Matyáš Novák.

22.05.2023

Jak žije hrabě Kinský. Průvodce Modrou krví ukázal svůj zámek i rodinnou cihelnu

Poslední díl seriálu Modrá krev o české šlechtě odvysílala Česká televize na jaře. Pro Františka Kinského, který jím provázel, to ale neznamená oddech. Zastupitel a donedávna i starosta Kostelce nad Orlicí pracuje na tom, aby místní rodový zámek co nejvíce zpřístupnil lidem. Pořádá tu výstavy a koncerty. „Aby žil současností a kulturou,“ jak říká. Reportéři Aktuálně.cz tu s Kinským strávili den.

19.05.2023

Hrabě František Kinský: Věc Království českého je uzavřena!

Po úspěšném odvysílání třetí série dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev to vypadá, že vznikne i čtvrtá řada. V rozhovoru pro Aha! to exkluzivně řekl její průvodce František Kinský (75). Řeč ale přišla i na politiku, kterou sám v roli starosty Kostelce nad Orlicí okusil.

06.05.2023

Hudba je především o tom, co do ní kdo dokáže ze sebe přidat, říká skvělý klavírista Matyáš Novák

Matyáš Novák je úžasný muzikant z Hradce Králové, o kterém jste určitě už slyšeli, protože tak velkých talentů se mnoho nerodí. Na klavír začal hrát už jako dítě, snad v pěti letech, je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a konzervatoře v Pardubicích, aktuálně studuje na Hudební akademii múzických umění v Praze.

02.05.2023

Lednicko-valtický hudební festival letos ve znamení mládí

8. ročník hudebního festivalu, který zakotvil na jihu Moravy, se v letošním roce zaměří na mladé talentované hudebníky do dvaceti pěti let věku z České republiky i zahraničí. Představí úspěšné laureáty hudebních soutěží z tuzemska, Spojených států amerických, Norska a Ukrajiny po boku renomovaných tuzemských hudebníků a souborů. Dějištěm festivalu budou nejen tradiční Valtice, Lednice či Mikulov, ale také několik nových míst. Festival nabídne v šesti týdnech od konce srpna do začátku října dvanáct koncertů a doprovodných programů.

30.04.2023

Hrabě Kinský o setkání s Karlem III.: Minul mě jak krajinu. Otec mu vysvětlil, že jsme příbuzní

Minul mě jako krajinu, protože jsme byli stejně staří. Těmito slovy vzpomínal v pořadu Povídej Radky Červinkové na CNN Prima NEWS hrabě František Kinský na své setkání s nynějším britským králem Karlem III. K tomu došlo před lety při oficiální státní návštěvě na Pražském hradě. Sám Kinský je přitom potomkem kostelecké větve šlechtického rodu, jež je vzdáleně propojena i s britskou královskou rodinou.

30.04.2023

Jak se žije šlechticům: Na návštěvě u hraběte Františka Kinského

Pozval vás už někdy někdo na svůj zámek? Redaktor Pavel Petr to štěstí měl a rád se o to podělí. Vstupte s ním do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí hraběte Františka Kinského.

26.04.2023

Myslím si, že bude čtvrtá řada Modré krve, říká František Kinský

Po úspěšném odvysílání třetí série dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev to vypadá, že vznikne i čtvrtá řada. V rozhovoru pro Blesk to exkluzivně řekl její moderátor František Kinský. Česká televize o natáčení rozhodne do letošního podzimu. Rozhovor s Františkem Kinským o seriálu Modrá krev, o Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, o akcích, které se tu konají i o cestě na 50. narozeniny houslisty Pavla Šporcla se dozvíte ve videu na přiloženém odkazu.

25.04.2023

Dokořán: S Františkem hrabětem Kinským

Maria František Emanuel Jan Silvestr Alfons Kinský je potomkem kostelecké větve dříve šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Přijal nás tam, kde je doma – na zámku v Kostelci nad Orlicí. Měli jsme otevřeno DOKOŘÁN. Vstupme tedy do otevřených komnat jeho domu i života!

16.04.2023

Vlaky a hudba? Vášně klavírního virtuosa Matyáše Nováka

V pořadu Vlakem Libereckým krajem tentokrát propojíme železnici a hudbu. Že to nejde dohromady? Host Pavla Petra klavírní virtuos Matyáš Novák vás přesvědčí o opaku.

14.04.2023

Správce rodinné věčnosti

Před několika dny odvysílala Česká televize poslední díl třetí řady dokumentárního cyklu Modrá krev, seriálu, který putoval po stopách českých šlechtických rodů. Pořadem provázel hrabě František Kinský (75), rozený vypravěč a potomek kostelecké větve šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Zavítali jsme kněmu domů, do empírového zámku v Kostelci nad Orlicí, odkud, i díky svým četným podnikatelským aktivitám, řídí malé rodové impérium.

05.04.2023

Býval jsem literárním hltalem

V dětství na hraběte Kinského volali „Ferenc!“ – vyrůstal totiž na Slovensku, kde jeho otec vedl továrnu na výrobu barev zinkové běloby. Studia žurnalistiky nedokončil a během komunismu pracoval v Československé televizi i v projekční kanceláři Kovoprojekt. Po revoluci se věnoval práci v reklamních agenturách Lintas a Ogilvy & Mather, dnes ovšem František Kinský (75) spravuje rodový majetek a moderuje oblíbený seriál ČT Modrá krev. Jaký poklad ukrývá zámecká knihovna Kinských v Kostelci nad Orlicí? A kolik knížek se z oněch 6 000 kusů podařilo hraběti přečíst?

04.04.2023

Hrabě Kinský zve na své rodové sídlo v Kostelci nad Orlicí. Připraven je bohatý kulturní program

V sobotu 1. dubna se v Čechách opět otevřou hrady a zámky. Své rodové sídlo, které je jedním z významných kulturních center regionu, otevře i František Kinský, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. O Velikonocích se sem můžete vypravit do svátečně vyzdobené stálé expozice, o dubnových víkendech do Galerie Kinský na výstavu Výtvarné jaro Unie výtvarných umělců Hradec Králové.

31.03.2023

V Novém zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí začíná nová sezona

S jarem se rozjíždí i nová návštěvní a kulturní sezona Nového Zámku v Kostelci nad Orlicí. I tentokrát se máte na co těšit.

29.03.2023

V Novém zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí začíná nová turistická a kulturní sezóna

V sobotu 1. dubna se v Čechách opět otevřou hrady a zámky. Své rodové sídlo, které je jedním z významných kulturních center regionu, otevře i František Kinský, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. O Velikonocích se sem můžete vypravit do svátečně vyzdobené stálé expozice, o dubnových víkendech do Galerie Kinský na výstavu Výtvarné jaro Unie výtvarných umělců Hradec Králové. Tu za finanční podpory Královéhradeckého kraje na konci května vystřídá velká výstava uměleckého fotografa a portrétisty Jadrana Šetlíka.

28.03.2023

Modrá krev. Zažíváme v Česku návrat k aristokracii?

Na podzim zemřela královna Alžběta II. a její úmrtí připomnělo, že i našinec k monarchii či aristokracii vzhlíží s obdivem. Před dvěma týdny skončil v úřadě prezident Miloš Zeman, jehož éra přinesla u tábora, jenž s jeho pojetím úřadu nesouhlasil, zvýšený zájem o aristokracii a monarchii coby řešení mizerie přímé prezidentské volby. A čerstvě skončila třetí řada seriálu České televize Modrá krev, jenž mapuje nynější osudy tuzemských aristokratických rodů. Šlechta a postoj tuzemské společnosti k ní je tedy dlouhodobě ve vzduchu, třebaže je to téma luxusní, které nikoho přímo nepálí.

25.03.2023

Český král by byl činorodý a neklidný. Kinský promluvil o muži, který by jím dnes byl

“Monarchie není jen pohádka. Kdekoliv, kde v Evropě zatím konstituční monarchie existuje, tak v podstatě dobře funguje,“ říká potomek kostelecké větve rodu Kinských a průvodce dokumentárním cyklem Modrá Krev František Kinský. “Monarchistická autorita za vás nic nevyřeší, protože nemá práva. Ale je to krásné, protože se nemění,” dodává.

17.03.2023

Středeční dokument na ČT přiblíží osudy Schönfeldů z Lenešic

Česká televize v rámci třetí řady dokumentu Modrá krev, ve kterém hrabě Kinský představuje české šlechtické rody, přiblíží rodinu z Lenešic u Loun. Osmý díl z cyklu, který jde do vysílání ve středu 8. března večer, je věnován Zejdlicům ze Šenfeldu. Právě příslušníci tohoto starého rytířského rodu původem ze Slezska hospodaří na místních rybnících, polích a v parku.

07.03.2023

Park Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se oděl do nádherné květinové výzdoby

Jaro už dorazilo do Kostelce nad Orlíci. U zdejšího Nového Zámku Kinských rozkvetly první bledule a další květiny. Návštěvníci parku se tak radují z prvních náznaků jara.

01.03.2023

Forbes, Mladé Česko – 30 pod 30

Jakou roli by měla hrát šlechta v moderní společnosti podle Františka Kinského? Podívejte se na odpovědi členů výběru 7 nad 70.

16.02.2023

Minutka s monarchií – Harmonie planet – Koncert k 300. výročí pražské korunovace Karla VI.

Obnovená česká premiéra gratulační serenaty Harmonie planet (La concordia de’ pianeti) přinesla 8. února 2023 do Prahy mistrovské dílo císařského dvorního vicekapelníka Antonia Caldary. Tuto jedinečnou serenádu napsal pro manželku císaře Karla VI. Poprvé zazněla před 300 lety v roce 1723, když byl Karel VI. velkolepě korunován českým králem. Dílo bylo složeno pro jeho manželku císařovnu Alžbětu Kristýnu a premiéra se uskutečnila téhož roku ve Znojmě, při zpáteční cestě královského dvora do Vídně.

10.02.2023

Koncertní provedení u příležitosti 300. výročí pražské korunovace

Jedinečná hudební událost na Pražském hradě

09.02.2023

Květy hortenzie velkolisté jsou lakmusový papírek v přírodě

V zámeckém parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí roste okrasná rostlina hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Kvete bohatými květenstvími, jejichž barva je závislá na kyselosti půdy. Chová se tedy jako lakmusový papírek.

08.02.2023

Matyáš Novák – Skladby se učím rychle a nezapomínám je

Mladý klavírista patří ve svém oboru k absolutní světové špičce. Svědčí o tom nejen množství ocenění, ale třeba i šíře nastudovaného repertoáru. Nejdůležitější je pro něj hrát celým srdcem, vždy předvádět hudbu, nikoliv sebe. Svým hraním chce nadchnout jak slavné, tak i „obyčejné“ posluchače.

02.02.2023

Mládí vpřed? Tohle je letošní výběr 7 nad 70

V letošním výběru je profesor i student. Je v něm nejen šlechtic, ale rovnou královna. Sedm lidí ve věku přes sedmdesát let, na které ukázal Forbes v projektu 7 nad 70, tvoří pestrou společnost, jedno mají ovšem společné: životem kráčí s takovou razancí, že za sebou nechávají hodně výrazné stopy.

31.01.2023

Klavírista Matyáš Novák poprvé v Horní Čermné

Vystoupení v Horní Čermné pro mě bylo zcela speciální, neboť jsem zde poprvé souborně provedl všechny své skladby s vánoční tématikou. Adventní čas zpříjemnil občanům v Horní Čermné svým vystoupením Matyáš Novák. Mnozí zjistili, jak výborný je klavírista a nyní mají možnost poznat Matyášův hudební příběh. Po koncertě jsme totiž mladého muzikanta vyzpovídali.

28.01.2023

Matyáš Novák ve Všechnopárty Karla Šípa

Klavírista Matyáš Novák byl hostem zábavné talk show Karla Šípa. Zveme vás ke sledování premiéry z Divadla Semafor ze 16. ledna tohoto roku.

27.01.2023

Mého dědečka oslovovali soudruhu hrabě, říká František Kinský

Jeho předkové získali šlechtický titul už ve třináctém století a celé jeho jméno zní Maria František Emanuel Jan Silvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova. Už třetí řadu provází v pořadu Modrá krev diváky historií a především současností šlechtických rodů spojených s českými zeměmi. Dokumentární seriál vysílá Česká televize každou středu. Jako host Interview ČT24 mluvil František Kinský například o tom, který rod by dnes usedl na český trůn, nebo proč loupežník Rumcajs škodil i skutečné aristokracii.

25.01.2023

Sírovec žlutooranžový je nápadná a pozoruhodná houba

Houba sírovec žlutooranžový je pozoruhodná z mnoha hledisek a je ceněna jako významný zdroj četných biologicky aktivních látek s potenciálním využitím v různých oborech lidské činnosti, ale zejména v medicíně. Za zajímavý příspěvek děkujeme panu Josefu Fryntovi a panu Radoslavu Patočkovi.

23.01.2023

František Kinský o Modré krvi: Nahlédl jsem do 26 jedinečných rodinných příběhů

Takzvaný Vítězný únor před 75 lety odstartoval éru dlouhých čtyř desítek let nesvobody a pronásledování, které pocítil každý, kdo jen trochu s novým režimem nesouhlasil.

22.01.2023

III. řada dokumentárního cyklu České televize Modrá krev

V pražské Restauraci Století se 17. ledna 2023 uskutečnila tisková konference k uvedení III. řady dokumentárního cyklu České televize Modrá krev, které se za tvůrce zúčastnili: kreativní producentka TPS publicistiky a dokumentaristiky Lenka Poláková, scénáristka a režisérka Alena Činčerová, průvodce pořadu František Kinský, dramaturg Josef Albrecht, vedoucí produkce Jana Urbášková, kameraman David Ployhar, mistr zvuku Michal Janoušek a střihač Jan Skalský. Režisérka Adéla Sirotková se z důvodu zahraniční cesty omluvila.

22.01.2023

František Kinský se už potřetí vydává po stopách modré krve. I na východě Čech

Osudy dalších deseti šlechtických rodů přiblíží na televizních obrazovkách majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí a zároveň průvodce oblíbeným pořadem Modrá krev František Kinský. Premiéra třetí řady odstartuje už tuto středu 18. ledna a opět zabrousí i na východ Čech.

19.01.2023

Modrá krev III. ČT se znovu vydává za tajemstvími českých šlechticů, navštívila i Habsburky

Víte, jaká mají rodová hesla Salmové, Stránští? Kde žijí? Kolik mají obvykle členové jejich rodin křestních jmen? Zajímají-li vás odpovědi na tyto i další otázky spojené s českou šlechtou, pusťte si ve středu večer program ČT2. Právě tahle stanice bude vysílat první díl pořadu Modrá krev III. Průvodcem třetí série bude opět František Kinský.

19.01.2023

Dokument o šlechtě Modrá krev se vrací. Přiblíží osudy Schönfeldů z Lenešic

Česká televize začne vysílat třetí řadu dokumentu Modrá krev, ve kterém hrabě Kinský představuje české šlechtické rody. Jeden z dílů bude věnován Zejdlicům ze Šenfeldu, rodina hospodaří v Lenešicích u Loun.

19.01.2023

Modrá krev III: tajemství českých šlechtických rodů se vrací na obrazovky České televize

Heslo šlechtického rodu Salmů „Proti proudu“ otevírá třetí řadu diváky oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev. Deset příběhů aristokratických rodů, kterými provede hrabě František Kinský, bude vysílat ČT2 od středy 18. ledna od 20:00 hodin. Všechny spojuje vztah k české zemi, humor a nadsázka, a to i přestože si mnozí z nich v minulosti svůj původ odpykali, skončili ve vězení nebo přežívali v nedůstojných životních podmínkách.

18.01.2023

Pokoutně snězené hostie i ďábelská jízda autem. Modrá krev se vrací na obrazovky

Proti proudu. To je krédo šlechtického rodu Salmů, kterému je věnován jeden z dílů třetí řady populárního cyklu Modrá krev, jenž odstartuje ve středu večer na ČT2. Nabídne deset příběhů aristokratických rodů, kterými provádí hrabě František Kinský. O tom, co při natáčení zažili a kdo ze šlechticů nejvíc bavil, si Deník povídal s režisérkou Alenou Činčerovou.

18.01.2023

10 rodů a spousta cest. Do světa za modrou krví s Františkem Kinským v třetí řadě televizního cyklu

Potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů František Kinský putoval s televizním štábem v uplynulých několika letech po stopách dalších deseti aristokratických rodů, aby připravili už třetí pokračování populárních dokumentů. A tak jsem se s Františkem Kinským sešel znovu u mikrofonu pořadu Na cestách s Petrem Voldánem, abychom navázali na naše rozhlasové výpravy.

17.01.2023

Bernadetta Kinská by 29. prosince oslavila 100. narozeniny

Před sto lety, 29. prosince 1922, se na zámku v Lázních Bělohradě narodila Bernadetta Merveldtová (provdaná Kinská), a to jako druhá dcera mladých rodičů Bernharda Merveldta a jeho manželky Sophie Morveldtové, rozené Mensdorff-Pouilly.

04.01.2023

Matyáš Novák – Petrof

I was born in Hradec Králové, where for more than 155 years Petrof pianos have been made.

19.12.2022

Skladby se učím rychle a naučené nezapomínám, to mi letos pomohlo i ve světových soutěžích

V anotaci k Vašemu konceru v rámci klavírního koncertu Hybatelé rezonance uvádíte, že jste doposud nastudoval zhruba 70 kompozic Ference Liszta. Proč právě Liszt se u vás těší takovému zájmu?

15.12.2022

Třináct vánočně nazdobených pokojů je k vidění na zámku rodiny Kinských v Kostelci nad Orlicí

Na zámku rodiny Kinských v Kostelci nad Orlicí začaly adventní prohlídky. Vánoční výzdobu pracovníci zámku připravili ve třinácti pokojích, které jsou v průběhu roku přístupné pouze s průvodcem. Teď, teprve podruhé v historii, si je lidé mohou prohlížet bez omezení.

09.12.2022

Na Vánoce u hraběte Františka Kinského / rozhovor

František Kinský, potomek kostelecké větvě Kinských z Vchynic a Tetova, správce rodového majetku a majitel Nového zámku nás pozval na Vánoce nejen do svého rodového pozdně klasicistního sídla v Kostelci nad Orlicí, ale také na zimní radovánky do atraktivní lokality Dolní Moravy, kde od května tohoto roku provozuje penzion Apartmány U Aloise.

23.11.2022

Status Františka Kinského

Vážení a milí spoluobčané, svůj říjnový příspěvek na stránce zpravodaje, která je tradičně vyhrazena pro text starosty města, píši bezprostředně po skončení ustavujícího zastupitelstva, tzn. v pondělí 24. října 2022. Dnes v 16:45 definitivně skončil můj mandát starosty Kostelce nad Orlicí, který jsem zastával po dobu dvou volebních období, tzn. osm let od roku 2014.

24.10.2022

František Kinský ocenil hudební talenty. Pozvání přijal i Pavel Šporcl

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se v sobotu 15. října uskutečnil koncert nejlepších českých účastníků 64. ročníku Kocianovy houslové a 27. ročníku Heranovy violoncellové soutěže.

20.10.2022

František Kinský ve svém zámku přivítal talenty z Kocianovy a Heranovy soutěže 2022

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se v sobotu 15. října 2022 uskutečnil koncert nejlepších českých účastníků 64. ročníku Kocianovy houslové a 27. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Tuto koncertní příležitost již tradičně daruje talentovaným českým houslistům a violoncellistům majitel zámku a jednatel pořádající agentury KINSKÝ Art Media František Kinský. Obě prestižní mezinárodní soutěže se konají v Ústí nad Orlicí, rodišti houslisty Jaroslava Kociana a violoncellisty Bohuše Herana. Ve čtyřech soutěžních kategoriích se jich účastní děti do 16 let. Kocianova houslová soutěž se koná každoročně, Heranova violoncellová soutěž jednou za dva roky. Speciální cenu Františka Kinského čeští účastníci získávají na základě hodnocení porot v mezinárodním složení. Koncertu se letos poprvé účastnil také houslový virtuos Pavel Šporcl, patron a předseda Kocianovy houslové soutěže.

18.10.2022

František Kinský ve svém zámku přivítal talenty z Kocianovy a Heranovy soutěže 2022

V Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se v sobotu 15. října 2022 uskutečnil koncert nejlepších českých účastníků 64. ročníku Kocianovy houslové a 27. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Tuto koncertní příležitost již tradičně daruje talentovaným českým houslistům a violoncellistům majitel zámku a jednatel pořádající agentury KINSKÝ Art Media František Kinský. Obě prestižní mezinárodní soutěže se konají v Ústí nad Orlicí, rodišti houslisty Jaroslava Kociana a violoncellisty Bohuše Herana.

17.10.2022

Názorová pevnost a státnická moudrost. Česká šlechta vzpomíná na Alžbětu II.

Po smrti královny Alžběty II. truchlí nejen celá Velká Británie. Její rodinné vazby sahají až do východních Čech. „Zpráva o její smrti mě osobně velmi zasáhla,“ svěřil se František Kinský, potomek slavného českého šlechtického roku a majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

09.09.2022

Alžběta II. byla nádherný člověk. Její smrt mě velmi zasáhla, přiznává její vzdálený příbuzný hrabě Kinský

„Alžběta II. byla nádherný člověk a na druhou stranu vypadala stále neuvěřitelně vznešeně. Měla krásné vystupování, přitom byla drobného vzrůstu. Ale měl někdo pocit, zvlášť ke stáří, že byla drobná? Pořád vypadala, jako že je to ohromná paní,“ vzpomíná na svou vzdálenou příbuznou František hrabě Kinský z Vchynic a Tetova. Také starosta Kostelce nad Orlicí, který v nadcházejících komunálních volbách kandiduje.

09.09.2022

Houslistka Iva Kramperová zahraje Vivaldiho Čtvero ročních dob na Festivalu F. L. Věka. Sonety přečte František Kinský

Festival F. L. Věka pokračuje v neděli 11. září 2022 v 17:00 hodin v evangelickém kostele v Bohuslavicích. Jednu ze světově nejznámějších skladeb – Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho zahraje houslistka Iva Kramperová spolu se souborem Barocco sempre giovane, sonety, objasňující, co v duchu každého období měla hudba evokovat, přednese František Kinský.

08.09.2022

František Kinský zve občany k účasti v komunálních volbách, děkuje za důvěru a přeje úspěšný školní rok 2022 – 2023

Vážení spoluobčané, v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 se uskuteční volby do městského zastupitelstva, a to v sedmi volebních okrscích Kostelce nad Orlicí. Do voleb se v našem městě zaregistrovalo celkem šest volebních stran a hnutí s vylosovanými pořadovými čísly.

01.09.2022

Matyáš Novák finalistou klavírní soutěže v Santanderu

Vrátil jsem vyřízený, ale nesmírně šťastný. Na všechna čtyři kola soutěže jsem se pečlivě připravoval a jsem nadšený, že ani jedna nota nepřišla nazmar, nechal se na sociálních sítích slyšet Matyáš Novák.

09.08.2022

Ke čtvrtým narozeninám jsem si přál abonentku do filharmonie

Pianista Matyáš Novák nedávno oslavil 24. narozeniny, přesto už odehrál koncerty v Německu, Polsku, Lucembursku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Itálii, Norsku, Thajsku a USA a také dvě koncertní turné v Číně. Studuje, možná jako poslední žák, u legendárního profesora Klánského i na slavné italské klavírní akademii. Do toho ale také chová pět plemen slepic a husy a pěstuje zeleninu. A také se skvěle vyzná na železnici. „Ještě dřív než noty jsem uměl hledat spoje v jízdním řádě. Železnice mě stejně jako hudba fascinovala od nejútlejšího věku,“ říká v našem rozhovoru.

24.06.2022

Na prázdniny k hraběti Kinskému

Podniká v těžbě dřeva, písku, vyrábí cihly, je starostou v Kostelci nad Orlicí: potomek jednoho z nejstarších aristokratických rodů František Kinský, kterého mj. proslavit dokumentární cyklus Modrá krev mapující osudy české historické šlechty, jehož je průvodcem.

21.06.2022

Příjmení Novák slaví ve světě úspěch ve spojení se jménem Matyáš a s klavírem

Jmenujete-li se Novák, pak musíte počítat s tím, že je vaše příjmení v Česku obvyklé. Mnoho z Nováků najdeme na seznamu osobností, které vynikají ve svém oboru, například klavíristu Matyáše Nováka. Se svým sólovým koncertem se dostal i do programu slavné Carnegie Hall v Americe.

15.06.2022

Profil: Role a prestiž šlechtických rodů

Rozhovor na ČT Studio 6 Víkend

11.06.2022

Rozhovor s Františkem Kinským

Lidé vás znají jako šlechtice, podnikatele, politika a v neposlední řadě také jako moderátora. To je mnoho rolí. Která vám je nejbižší a je vůbec možné vybrat pouze jednu?

10.06.2022

Matyáš Novák – Klavírista

Matyáš Novák jako host v pořadu – Dobré ráno na České televizi

10.06.2022

František Kinský o historii a dění v Kostelci nad Orlicí

V čele menšího, zato historicky zajímavého města Královéhradeckého kraje – Kostelce nad Orlicí (6 090 obyv., rozloha 26,2 km2), zastává funkci starosty již osmý rok. V roce 2010 byl v komunálních volbách napřed zvolen do zastupitelstva Kostelce nad Orlicí, od roku 2014 pak starostou. Získal prestižní cenu Torzo naděje (2014) a pravidelně se (nejen) v rámci města podílí na řadě kulturních událostí.

06.06.2022

Za Kinským do vily U Aloise

Budova bývalé školy, v níž je nyní apartmánový penzion U Aloise nově vlastněný šlechticem Františkem Kinským, patří k pamětihodnostem obce Dolní Morava. Místo je ideálním typem ubytování pro rodiny s dětmi a skupiny přátel či sportovců.

28.05.2022

Třešňový zámek převzali Kinští v žalostném stavu. Proměnili ho v kulturní centrum 21. století

Kinští patří k nejrozvětvenějším a nejvýznamnějším českým aristokratickým rodům. Vydejte se s námi na jejich empírové sídlo v Kostelci nad Orlicí. Místní zámek byl za komunistů znárodněn a rodině v restitucích předán v dezolátním stavu. Kinští se ale rozhodli do něj navrátit život a to se také povedlo. Dnes jde o kulturní a společenské centrum, kam se sjíždějí návštěvníci z celé republiky…

19.05.2022

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se otevírá lidem a připravil pro všechny úžasný kulturní program

Podíváme se do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, kde je teď určitě krásné jaro i v tamním v parku. Zámek je rodinným sídlem kostelecké větve známého šlechtického rodu Kinských. A zámeckého pána, Františka Kinského, jsme přivítali v našem studiu.

28.04.2022

Matyáš Novák bude jediný Čech na soutěži v Santanderu

Matyáš Novák se probojoval do prestižní soutěže v Santanderu. Pořadatelé The Paloma O´Shea Santander International Piano Competition včera zveřejnili dvacet účastníků letošního ročníku soutěže, mezi nimi i jméno mladého českého klavíristy. Mezinárodní klavírní soutěž v Santanderu na severu Španělska, která je odbornou veřejností řazena mezi nejprestižnější podniky svého druhu, byla založena v roce 1972. Letošní jubilejní 20. ročník se bude konat ve dnech 25. července až 5. srpna.

24.04.2022

Hudba by měla lidem dělat radost

Vynikající třiadvacetiletý klavírista Matyáš Novák hrál ve Znojmě poprvé jako mladý génius v rámci Hudebního festivalu Znojmo. Nyní se špičkový umělec, vítěz řady domácích i mezinárodních soutěží, vrátil koncertním vystoupením ve Znojemské Besedě. Nadšené publikum mladého umělce, za jeho emocionálně prožité a technicky brilantní provedení skladeb Ference Liszta a Roberta Schumanna, odměnilo bouřlivým potleskem.

21.04.2022

Čtveřice podorlických zámků spojila síly. Zvou na novinky i na slevy

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí a další tři zámky – v Rychnově nad Kněžnou, Častolovicích a Doudlebách nad Orlicí toho mají společného více. Leží v Podorlicku, jejich majitelé jsou potomci staré české šlechty a v letošní turistické sezoně opět spojí síly. Budou se navzájem propagovat a kdo navštíví jeden z těchto zámků, se speciální kartou může na dalších třech získat desetiprocentní slevu na vstupném. Na každém z nich přitom objeví nějakou tu novinku.

20.04.2022

Mladý klavírní virtuóz Matyáš Novák ohromil sál jirkovské ZUŠ

Publikum aplaudující ve stoje, dlouze a bouřivě. Tak odměnili posluchači mimořádný výkon 23 letého talentovaného klavíristy Matyáše Nováka, který koncertoval v sále Základní umělecké školy v Jirkově.

17.04.2022

Matyáš Novák – klavírista

Mladý umělec, vítěz řady mezinárodních soutěží, patří díky svému mimořádnému harmonickému cítění a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a zároveň Konzervatoře Pardubice. V současné době studuje na Akademii múzických umění v Praze i na klavírní akademii „Incontri col Maestro“ v italské Imole.

11.04.2022

Zámecké imaginárium 2022: (ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

(Ne)pokojní přátelé Divadla bratří Formanů se po sedmi letech vracejí do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Skupina výtvarníků za supervize ilustrátora a scénografa Matěje Formana proměnila třináct komnat Galerie Kinský v poetický svět fantazie a hravosti. Jejich unikátní instalace v prvním patře Nového zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí zve ke hře děti i dospělé. Koná se za laskavé podpory Královéhradeckého kraje a navštívit ji můžete od 1. dubna do 30. října tohoto roku. Vstupenky zakoupíte na pokladně zámku.

01.04.2022

František Kinský a Matyáš Novák zvou na prohlídku zámku i ochutnávku vín

Tváří v tvář 2022 je tříhodinový zážitkový program v Novém zámku Kostelec nad Orlicí Františka Kinského, průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev, a výjimečně talentovaného klavíristy Matyáše Nováka, třiadvacetiletého vítěze mnoha domácích i světových soutěží, který ve svých 19-ti letech debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku.

17.03.2022

Kvetoucí koberce opět krášlí zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kalendářní jaro začne už za pár dní a příroda jako by to cítila. Talovíny, bledule, sněženky, krokusy i prvosenky už kvetou v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí, který tak o to více láká k procházkám po zdejších stezkách.

24.02.2022

František Kinský – starosta v Kostelci nad Orlicí, podnikatel a správce rodového zámku

František Kinský, celým svým jménem Maria František Jan Emanuel Sylvester Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova, se narodil 27. prosince roku 1947 v Hradci Králové jako prvorozený syn Josefa Kinského z Vchynic a Tetova a jeho ženy Bernadetty Kinské, roz. Merveld. Dětství prožil převážně v Praze. Vystudoval střední průmyslovou školu stavební a později nastoupil studia žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval v Československé televizi, v propagačním podniku Merkur a řadu let působil jako kreativní ředitel reklamní agentury Ogilvy & Mather. V roce 2010 byl v komunálních volbách zvolen do zastupitelstva v Kostelci nad Orlicí a od roku 2014 vykonává tamtéž funkci starosty. Získal prestižní cenu Torzo naděje (2014), pravidelně se podílí na řadě kulturních událostí. V době covidové pandemie vysílal například ze svého rodového sídla umělecky zaměřené pořady, které měly jen na sociálních sítích ohlasy tisíců diváků.

10.02.2022

Mozartovy klavírní koncerty s Matyášem Novákem a Wihanovým kvartetem jako osvěžující životabudič

V poslední době se mi jeví psaní recenzí a kritik čím dál tím více jako činnost v drtivé většině nadbytečná a v lepším případě popisující něco, co i bez toho musí poznat každý citlivější a vzdělanější posluchač. A jiní to beztak ani nečtou. Jsou však výjimky, kdy je vhodné upozornit na jev či výkon hodný pozornosti, jenž by jinak zájemcům mohl ujít. Taková je i nahrávka tří Mozartových klavírních koncertů v provedení pianisty Matyáše Nováka a Wihanova kvarteta.

21.01.2022

Matyáš Novák v semifinále klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Klavírista Matyáš Novák bude mezi deseti semifinalisty Mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu. Její další ročník se bude konat ve dnech 22. až 29. září. Od roku 2017 má soutěž specifický formát. Klavíristé, kteří se ucházejí o účast v tomto klavírním klání, nejprve odešlou vyplněnou přihlášku spolu s nahrávkou. Na základě zaslaných podkladů jsou následně vybráni účastníci výběrového předkola.

18.01.2022

Klavírista Matyáš Novák bude reprezentovat Českou republiku v semifinále mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Ve čtvrtek 13. ledna 2022 zveřejnili pořadatelé jména deseti semifinalistů mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu a jejíž další ročník proběhne ve dnech 22. – 29. září 2022. Mezi semifinalisty je i mladý český klavírista Matyáš Novák.

13.01.2022

Jsem vystupovací typ! Přiznává pan hrabě

Těší mě bavit lidi, diváky, návštěvníky, říká potomek starobylého rodu František Kinský.

09.01.2022

Uzdravený Matyáš Novák v pátek v Pardubicích

Soubor Barocco sempre giovane chystá na pátek odložený koncert, na kterém vystoupí klavírista Matyáš Novák. Původně se měl konat ve čtvrtek 11. listopadu v Hudebním sále pardubické radnice, ale musel být kvůli onemocnění sólisty přesunutý. Nový termín je tedy 26. listopad, místo zůstává a vstupenky zůstávají v platnosti. Diváci se ale budou muset podřídit současným vládním omezením. Zazní Adagio a Fuga c moll Wolfganga Amadea Mozarta a dva koncerty Johanna Sebastiana Bacha, Koncert pro klavír a smyčce č. 5 f moll a Koncert pro klavír a smyčce č. 4 A dur.

24.11.2021

Virus mění plány a hatí pořádání vánočních akcí. I na Rychnovsku

Ve čtvrtek odpoledne vláda oznámila další zpřísnění protikoronavirových opatření. V nich už nepočítá s antigenními testy pro uznání bezinfekčnosti. Certifikáty o jejich absolvování se neočkovaní lidé doposud mohli prokazovat při vstupu například do divadel, kin či na jinde pořádané vnitřní kulturní akce a také v gastro provozech, hotelích a na dalších místech. Potvrzení o PCR testování pak bude přijímáno jen u osob do 18 let, lidí, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů, a rozočkovaných, kteří ještě nemají platný certifikát, včetně těch po první dávce.

18.11.2021

Klavírní matiné Matyáše Nováka

Stejně jako předešlé, také 63. ročník Smetanovy Litomyšle poskytuje koncertní příležitost vedle již renomovaných souborů a sólistů velkým českým nadějím a talentům. Mezi takové se řadí vynikající klavírista nastupující generace Matyáš Novák, který své mistrovství již dostatečně prokázal nejen vítězstvím v mnoha prestižních soutěžích, ale také jako sólista a všestranný člen komorních sdružení.

01.11.2021

V Kostelci nad Orlicí roste nová alej

Ve znamení třicítky se ve čtvrtek odehrálo sázení stromů v Kostelci nad Orlicí. Celkem třicet jich darovala městu firma Wienerberger, výrobce cihel Porotherm a pálené střešní krytiny Tondach. Právě v pátek 22. října totiž uplynulo 30 let od okamžiku, kdy společnost vstoupila na český trh. Stromy zasadili její zaměstnanci a vytvořili tak zcela nový cenný krajinný prvek v katastru města.

23.10.2021

Hudba mladých talentů rozezněla Zrcadlový sál kosteleckého Nového zámku

Koncert výjimečně talentovaných houslistů a violoncellistů do 16 let z různých koutů naší republiky hostil v sobotu 16. října večer Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. V jeho Zrcadlovém sále zahráli nejlepší čeští účastníci 63. ročníku Kocianovy houslové a 26. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Tento koncert byl speciální cenou majitele zámku Františka Kinského.

17.10.2021

František Kinský přivítá nejlepší Čechy z Kocianovy a Heranovy soutěže 2021

V sobotu 16. října v 18:00 se v Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí uskuteční tradiční Koncert nejlepších českých účastníků 63. ročníku Kocianovy houslové soutěže a 26. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Vystoupení v zámku Kinských na základě úspěchu a doporučení odborné mezinárodní poroty uděluje jako speciální cenu nadaným českým houslistům a violoncellistům František Kinský, starosta města Kostelec nad Orlicí, majitel Nového zámku a jednatel agentury KINSKÝ Art Media.

13.10.2021

Skvělý pianista Matyáš Novák: Nestačí mít hbité prsty, při hraní musím využívat váhu celého těla

Mnoho lidí už jistě slyšelo o úžasném klavíristovi Matyáši Novákovi z Hradce Králové, protože takových mimořádně talentovaných pianistů opravdu mnoho není. Když Matyáš usedne za piano, tak to opravdu stojí za to. Je všestranným umělcem, vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy i členem Českého svazu chovatelů.

08.10.2021

Zuzana Ceralová Petrofová & Matyáš Novák: Ve jménu tradic a příběhů

Její firma mistrovské nástroje vyrábí, on je s nevídaným talentem rozeznívá. Nejen láska k pianinům a klavírům, ale také k tradicím a příběhům spojuje představitelku páté generace proslulého hradeckého rodu Petrofů Zuzanu Ceralovou Petrofovou a talentovaného klavíristu Matyáše Nováka z Hradce Králové. „Hodnoty se dnes ve společnosti rozplývají a je na každém z nás, abychom se to pokusili zvrátit,“ shodují se v exkluzivním rozhovoru pro Quartier.

08.10.2021

František Kinský opět ve stopách Modré krve: „Třetí série bude mít 10 zastávek“

Zámky v Opočně, Rychnově nad Kněžnou, Potštejně, Doudlebách nad Orlicí, Kostelci nad Orlicí a Častolovicích patří na Rychnovsku k těm nejproslulejším. Ve skutečnosti jich tu je však ještě více. Proto není divu, že tu filmaři při natáčení Modré krve, dokumentárních sérií o historii i současných osudech potomků šlechty, mají stále z čeho čerpat.

06.09.2021

Lubomír Brabec: „Z oblak vidíte, že východní Čechy jsou krásný kus naší země“

Svůj společný koncert v rámci osmnáctého ročníku Hudebního festivalu F. I. Tůmy rozehrají ve čtvrtek 9. září večer v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí vynikající klasický kytarista Lubomír Brabec a přední český komorní ansámbl Barocco sempre giovane.

05.09.2021

Lubomír Brabec a Barocco sempre giovane vzpomenou na F. I. Tůmu festivalovým koncertem v Novém zámku

Vynikající klasický kytarista Lubomír Brabec a přední český komorní ansámbl Barocco sempre giovane se představí na společném koncertě v rámci osmnáctého ročníku Hudebního festivalu F. I. Tůmy. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 9. září 2021 v 19:30 hodin v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Součástí koncertu bude beseda o životě a díle hudebního skladatele Františka Ignáce Antonína Tůmy, významného kosteleckého rodáka, kterou od 18:30 provede umělecký ředitel souboru Barocco sempre giovane Josef Krečmer.

01.09.2021

Starosta města František Kinský připomíná významné události a přeje úspěšný školní rok 2021 – 2022

Vážení čtenáři, milí spoluobčané, srdečně vás zdravím po čase dovolených. Doufám, že jste si užili krásné léto a že jste načerpali dostatek energie do dalších dnů. Nejprve bych rád připomněl události, které jsou pro naše město významné. Mimořádného úspěchu dosáhla teprve patnáctiletá Iveta Miculyčová, rodačka z Kostelce nad Orlicí, která se (v srpnu na mistrovství České republiky v Bikeparku v Brumově-Bylnici) zapsala do historie ve freestyle BMX. Jako první ženě v České republice se jí totiž povedl trik zvaný backflip, ačkoli se jednalo o vůbec první závod v její sportovní kariéře.

31.08.2021

Dagmar Pecková míří na kostelecký Nový zámek, do kraje svých předků

Je to náhoda? Děd světoznámé operní zpěvačky Emy Destinové Antonín Šrut byl správcem statku v Medlešicích na Chrudimsku a už jeho dcera a matka Emy Jindřiška byla operní zpěvačkou. „A mně je divné, že by z Medlešic, kde jsem se narodila i já, pocházely dvě operní zpěvačky. Někdy si říkám, jestli bych to třeba prostřednictvím rozboru DNA neměla zjistit,“ poznamenala s úsměvem v jednom z rozhovorů Dagmar Pecková.

20.08.2021

Dagmar Pecková a František Kinský uvedou Talentissimo pro mladé génie

Mezzosopranistka Dagmar Pecková poprvé vystoupí v Novém zámku, a to v rámci putovního hudebního Festivalu Zlatá Pecka 2021, který mj. podporuje mimořádně talentované děti festivalovým koncertem s názvem Talentissimo. Vybraní malí géniové budou představeni v jedinečném projektu v zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí v pátek 27. srpna v 18:00 hodin.

17.08.2021

Janek Ledecký provede Unplugged koncert v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák: to vše je Janek Ledecký, který již několik desítek let patří ke stálicím české hudební scény. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, frontman rockové kapely Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, a autor úspěšného muzikálu Hamlet vystoupí společně s kapelou 13. srpna 2021 ve 21 hodin v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

08.08.2021

Janek Ledecký provede Unplugged koncert v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák: to vše je Janek Ledecký, který již několik desítek let patří ke stálicím české hudební scény. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, frontman rockové kapely Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, a autor úspěšného muzikálu Hamlet vystoupí společně s kapelou 13. srpna 2021 ve 21 hodin v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

02.08.2021

Janek Ledecký provede Unplugged koncert v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Hudební skladatel, producent, textař, kytarista, zpěvák: to vše je Janek Ledecký, který již několik desítek let patří ke stálicím české hudební scény. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, frontman rockové kapely Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, a autor úspěšného muzikálu Hamlet vystoupí společně s kapelou 13. srpna 2021 ve 21 hodin v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

02.08.2021

Život bez hudby jsem si nedokázal představit

O Matyáši Novákovi můžete slyšet samé superlativy. Tento mimořádně talentovaný klavírista z Hradce Králové má na svém kontě řadu vítězství v národních i mezinárodních soutěžích. Díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice patří k nejperspektivnějším pianistům své generace. Matyáš je všestranným umělcem, vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, ale také velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy i členem Českého svazu chovatelů. Na Smetanově Litomyšli vystoupí 11. července s klavírním matiné. Zazní skladby autorů období romantismu.

13.07.2021

Matyáš Novák na svém Klavírním matiné oslnil i dojal

Poslední den festivalu Smetanova Litomyšl si posluchače podařeným recitálem získal klavírista mladé generace Matyáš Novák, který vzdal Smetanovi hold i vlastními variacemi na smetanovská témata.

13.07.2021

Fotografování a hory miluje světoznámý hobojista Vilém Veverka. Muž tří pozoruhodných tváří

Vilém Veverka je respektovaný interpret klasické hudby u nás i v zahraničí, jehož pracovním nástrojem je hoboj. A ve středu 23. června zahraje na koncertě společně s harfenistkou Kateřinou Englichovou v úžasném prostředí Nového zámku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku.

21.06.2021

Duo Englichová & Veverka živě zahájí koncerty v Novém zámku

Hudbymilovné publikum se může těšit na koncerty klasické hudby v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, nyní konkrétně na ten zahajovací z původní přeložené abonentní řady. Večer s názvem 15 let spolu bude patřit duu předních českých interpretů, harfistce Kateřině Englichové a hobojistovi Vilému Veverkovi, a to ve středu 23. června v 19:30 hodin v areálu zámeckého parku. Zazní hudba starých mistrů Františka Bendy, Wolfganga Amadea Mozarta, Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Jana Hanuše Trnečka či Josefa Vejvody.

20.06.2021

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se dnes otevírá návštěvníkům. Opět bude i hudba

Kulturní centrum Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se dnes otevře veřejnosti. Návštěvníci se mohou vypravit na prohlídku stálé expozice s názvem Život v biedermeieru v počtu do devíti účastníků s doprovodem průvodce. Ačkoli sezóna začíná se zpožděním a s řadou nezbytných opatření, správa zámku ve spolupráci s pořadatelskou agenturou vrací do svých prostor živou kulturu. Galerie Kinský zve na výstavu výtvarných umělců Hradec Králové Výtvarné léto Unie. František Kinský a Matyáš Novák pořádají nový společný projekt s názvem Face to Face, který poprvé uvedou v neděli 20. června. Abonentní sezónu koncertů klasické hudby zahájí v areálu parku přední čeští sólisté – hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová, a sice ve středu 23. června.

01.06.2021

Hrabě Kinský: Těším se, až pandemie pomine a dům zase ožije

V Kostelci nad Orliví ho zná sbad každý. Ale i lidé z okolních měst a obcí vědí, že za kulturou na kosteleckuy stojí místní zámecký pán a starosta v jedné osobě František Kinský.

01.06.2021

Kulturní centrum Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se otevírá návštěvníkům i milovníkům umění

Komponované on-line pořady, vysílané z rodového sídla kostelecké větve Kinských, se staly významnou součástí kulturního života v době koronavirové pandemie. Jednotlivé díly sledovaly na Facebooku v součtu statisíce diváků. Nyní se kulturní centrum Nového zámku konečně otevře veřejnosti.

28.05.2021

František Kinský hostem pořadu Dopoledne s Proglasem

Včerejší hodinové vyprávění Františka Kinského s perfektně připravenou autorkou a moderátorkou pořadu Dopoledne s Proglasem Marcelou Kopeckou si můžete poslechnout v archivu Radia Proglas. V něm František Kinský vypráví o svých předcích a rodině, o práci starosty města Kostelec nad Orlicí i o úspěšném dokumentárním cyklu Modrá krev a zve do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, který se v úterý 1. června otevře návštěvníkům.

28.05.2021

Nadaný klavírista Matyáš Novák vydává album do celého světa

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records – Nimbus Alliance 7. května vydalo album klavíristy Matyáše Nováka se třemi klavírními koncerty Wolfganga Amadea Mozarta.

17.05.2021

Matyáš Novák poprvé vystoupí na národním festivalu Smetanova Litomyšl

Klavíristu Matyáše Nováka čeká debut na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Třiašedesátý ročník festivalu s mottem Klíče od domova uvede klavírní matiné Matyáše Nováka, v němž zazní díla představitelů národních škol z období romantismu. Recitál talentovaného dvaadvacetiletého klavíristy se uskuteční v posledním festivalovém dni, a to 11. července v 11:00 hodin v multifunkčních prostorách jízdárny na Zámeckém návrší.

17.05.2021

The internationally renowned Wihan Quartetpresent a new recording with pianist Matyáš Novák, released through their arrangement with Nimbus Alliance Records.

As a pianist, Mozart performed at many concerts andmusic academies, for which he had to build aperformance catalogue; similarly, he was in need of educationalrepertoire for his students. Between 1782 and 1786,Mozart composed, in addition to piano sonatas andvariations, fourteen new concertos for piano withorchestra. He was certainly no novice in this field,already having no less than ten piano concertos underhis belt (not to mention his violin concertos and his firstcollection of concertosfor wind instruments).

17.05.2021

Únor v Novém zámku v online přenosu

O prospěšnosti takových akcí, jako byl 28.2. online přenášený koncert z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, by bylo zbytečné hovořit. Pokud na něj pohlížíme z čistě hudebního hlediska, připomeňme si pouze, jak obrovský význam má v době zmrazení koncertního života pro každého hudebníka možnost ukázat se, byť jen přes skrytým publikem.

15.05.2021

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records vydalo album Matyáše Nováka s Wihanovým kvartetem. Mozartovy klavírní koncerty s vlastními kadencemi Matyáše Nováka distribuuje do celého světa

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records – Nimbus Alliance 7. května tohoto roku vydalo album klavíristy Matyáše Nováka se třemi klavírními koncerty Wolfganga Amadea Mozarta. Nahrávku Matyáš Novák realizoval s Wihanovým kvartetem. K vybraným koncertům č. 11 F dur KV 413, č. 12 A dur KV 414 a č. 13 C dur KV 415 klavírista připojil své vlastní kadence. Album s titulním portrétem od renomované fotografky Lenky Hatašové je distribuováno do více než třiceti zemí světa.

13.05.2021

Matyáš Novák: Skvělých pedagogů je řada, ale profesor Klánský je jen jeden

Vždy se snažím, aby kadence hudbu doplnily, ozdobily, podtrhly, aby byly jejím plynulým logickým pokračováním, aby působily, že jsou součástí koncertu odjakživa. Najednou jsem se ocitl v situaci, kdy jsem měl hrát písně Karla Gotta, lidovky, dechovku, pop, filmovou hudbu, swing a tak dále. Mám pocit, že když jsem sám měl takové štěstí na výtečné pedagogy, bylo by hezké to, co mě naučili, předat někomu dalšímu.

09.05.2021

František Kinský: Kultura se může zdát nadstavbou, ale je přirozenou součástí každého z nás

Všichni si přejeme, aby se naše životy vrátily do běžného režimu, do něhož patří i zážitky, výlety a živá představení a koncerty. Potřebu tvořit a projevovat talent nelze potlačit, stejně tak jako potřebu obohacovat své dojmy o krásu umění. Doufám, že my, kteří máme tu možnost, přežití kultury podpoříme.

25.04.2021

Od aprílu k máji zítra online z Nového zámku

Pořadatelé na neděli 25. dubna přichystali poslední díl druhé série online komponovaných pořadů Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Majitel zámku František Kinský v pořadu tradičně připomene mezinárodní dny, svátky a zvyky v době od 1. dubna do 1. května. Matyáš Novák přednese například Vážné variace, op. 54 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho či Furiant z cyklu Poetické nálady, op. 85 Antonína Dvořáka.

24.04.2021

Úspěch se dostaví, když tvoříte pro lidi, které chcete obdarovat

Jana Dioszegi je autorkou divácky oblíbených komponovaných pořadů majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Vysílání z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí se od listopadu loňského roku stalo pravidelnou kulturní událostí v době koronavirové epidemie.

21.04.2021

Úspěch se dostaví, když tvoříte pro lidi, které chcete obdarovat, říká Jana Dioszegi, autorka Komponovaných pořadů z Nového zámku

Jana Dioszegi je autorkou divácky oblíbených komponovaných pořadů majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Vysílání z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí se od listopadu loňského roku stalo pravidelnou kulturní událostí v době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení osobností Františka Kinského a Matyáše Nováka oslovilo ke sledování diváky všech generací po celé České republice i za jejími hranicemi.

20.04.2021

Ctím si korene nášho rodu

Najmä pre turizmus, bol rok pandémie neskutočne tvrdým. Obmedzenia, ktoré nás denno-denne sprevádzajú mnohí považujú za zbytočné, neakceptovateľné. Rodiny sú zrazu „nútené bojovať“ a byť neustále spolu, čo vyvoláva u mnohých stres, pre mnohých je to čas, kedy hodnotia, zhodnotili svoj doterajší život, pre niektorých čas naučiť sa niečo nové, využiť situáciu pre seba, či pre svoj koníček, hobby…

01.04.2021

Velikonoce v Novém zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce.

23.03.2021

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

22.03.2021

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

22.03.2021

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

22.03.2021

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

22.03.2021

František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků.

22.03.2021

Tipy na víkend 27. a 28. února: Koncert ze zámku, výlet, kvíz a povídkový pořad

Přinášíme vám inspiraci, jak prožít poslední únorový víkend. Neděle se ponese ve znamení koncertu z Nového Zámku. Těšit se můžete na Františka Kinského, Matyáše Nováka a představí se také významný host Daniel Matějča. Výlet si dopřejte třeba po Orlických horách nebo objevujte krásy Českého ráje. Kdo chce zůstat doma, stanice Český rozhlas Vltava uvádí první povídkový podcast Nevinnosti světa. V něm hudebník Dan Bárta vypráví o svých netradičních zážitcích z cest po zemích, jako je Venezuela, Kostarika, Mosambik nebo Jižní Indie.

25.02.2021

František Kinský a hosté zvou na nedělní premiéru komponovaného pořadu z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

24.02.2021

František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča zvou na nedělní premiéru z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací.

22.02.2021

František Kinský a Matyáš Novák zvou diváky na nedělní premiéru

V neděli 31. ledna uvede agentura KINSKÝ Art Media premiéru prvního dílu nové série komponovaného on-line pořadu Františka Kinského a Matyáše Nováka s názvem „Leden v Novém zámku“. Sledovat jej můžete na Facebooku a nově také na YouTube kanálu agentury KINSKÝ Art Media, na Facebooku Matyáše Nováka a Nového zámku.

26.01.2021

Jana Šrejma Kačírková tuto a příští neděli online

Dnes na Stříbrnou a příští týden na Zlatou adventní neděli vystoupí sopranistka Jana Šrejma Kačírková v komponovaném pořadu, který na prosinec připravili František Kinský, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, a klavírista Matyáš Novák. První dva díly se věnovaly Vánocům ve světě a tématem zbylých dvou teď budou tradiční české Vánoce. Koncerty můžete sledovat od 14 hodin na Facebooku agentury KINSKÝ Art Media, Nového zámku, Jany Šrejmy Kačírkové a na Facebooku a YouTube kanálu Matyáše Nováka.

13.12.2020

Jana Šrejma Kačírková: Mám tento kraj ráda

Už třetí Adventní neděle z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí přivítá vzácného hosta, sopranistku a sólistku Národního divadla v Brně Janu Šrejmu Kačírkovou. Už v době studií získala řadu ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Dnes je trojnásobnou držitelkou Thálie, pyšní se také čtyřmi oceněními Jihočeských Thálií a čestnou cenou festivalu Opera 2013 Libuška za mimořádnou interpretaci v roli Gilda z opery Rigoletto G. Verdiho.

12.12.2020

Pořad ozdobí soprán trojnásobné držitelky Ceny Thálie Jany Šrejmy Kačírkové

Komponovaný pořad Františka Kinského, majitele Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, a výjimečného klavíristy Matyáše Nováka, se těší velkému zájmu. První dva díly sklidily tisíce zhlédnutí a neméně pozitivních diváckých ohlasů. Jejich tématem byly Vánoce ve světě. Nadcházející stříbrnou a zlatou neděli tvůrci věnují tradičním českým Vánocům.

09.12.2020

Hlasujeme pro Matyáše Nováka, jediného českého finalistu mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu. Kvůli pandémii koronaviru, po několika předchozích kolech, vyberou nakonec vítěze posluchači hlasováním on-line.

Mezinárodní soutěž Franze Liszta, kam jsem byl vybrán jako 1 ze 14 finalistů z celého světa, byla letos bohužel kvůli pandemii covid-19 zrušena. Pořadatelé ovšem vypsali diváckou soutěž, kde může každý hlasovat pro svého kandidáta. Hlasování probíhá následujícím způsobem.

07.12.2020

On-line přenos adventního setkání východočeského šlechtice a mladého klavírního virtuóza v kosteleckém zámku si nenechalo ujít 15 tisíc diváků

První sváteční setkání Františka Kinského a Matyáše Nováka v Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí během první adventní neděle sledovalo prostřednictvím on-line přenosu na Facebooku a YouTube na 15 tisíc diváků. Ti si mohli vychutnat nevšední zážitek spojující virtuózní přednes mladého klavíristy s noblesním průvodním slovem majitele kosteleckého zámku a potomka jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů. Na úspěšný první díl naváže během druhé adventní neděle 6. prosince od 14 hodin další koncertní zážitek.

03.12.2020

Postupně jsem pipkám úplně propadl, říká nadaný klavírista Matyáš Novák

Mimořádně talentovaný, geniální, výjimečný – v takových superlativech se mluví o Matyáši Novákovi, dvaadvacetiletém klavíristovi z Hradce Králové. Vítěz řady národních i mezinárodních soutěží před třemi lety absolvoval i sólový koncert ve slavné newyorské Carnegie Hall. Také jemu doba covidová zpřetrhala koncertní šňůru.

03.12.2020

Matyáš Novák v pořadu Zálety Aleny Zárybnické: Blízká setkání rozhlasového druhu

Matyáš Novák se narodil v Hradci Králové a ve dvou letech se udržel ve dvojhlase, od tří hrál na piano lidovky, v pěti začal s klavírem, v šesti s houslemi, od osmi chodil na sólový zpěv. Dnes koncertuje v Evropě i v Asii.

18.10.2020

Bezelstná a vášnivá naděje klavírní hry jménem Matyáš Novák: klavírní recitál v Mikulově

Matyáš Novák je považován za jednoho z nejperspektivnějších pianistů své generace. Jeho hru mohli slyšet také návštěvníci Klavírních kurzů „Audaces fortuna iuvat“, které právě v těchto dnech probíhají v Mikulově. Novákův klavírní recitál se uskutečnil v Zámeckém sále v sobotu 15. srpna a už samotný program naznačoval, že půjde o zcela nevšední zážitek.

16.08.2020

František Kinský a Filip Jan Zvolský zvou do Nového zámku v pořadu Mozaika na Českém rozhlase Vltava

Další putování po zámcích na Orlici začíná právě v rodovém sídle Kinských v Kostelci nad Orlicí: tentokrát na Českém rozhlase Vltava v pořadu Mozaika Filipa Jana Zvolského. Audio záznam i přepsané vyprávění s Františkem Kinským naleznete po

03.08.2020

František Kinský a jeho Nový zámek: V příbězích k 20. výročí Královehradeckého kraje

Královéhradecký kraj letos slaví 20 let. Při té příležitosti připravil seriál příběhů zajímavých míst a osobností regionu. Série začíná návštěvou hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána u Františka Kinského v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. K 20. výročí Královéhradeckému kraji přejeme, aby všechna jeho půvabná zákoutí vzkvétala, aby se tu lidem nadále dobře žilo.

02.08.2020

Klarinet rozezní zrcadlový sál v Kostelci nad Orlicí

Jarní koncertní sezonu na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí zastavil koronavirus. Ovšem o žádný z koncertů návštěvníci nepřijdou. Už 3. září se hudbě otevře zrcadlový sál v prvním patře empírové zámecké budovy, aby tu zazněly tóny klasické hudby. Představí se klarinetistka Ludmila Peterková a soubor Barocco sempre giovane.

21.07.2020

František Kinský: „Nejlépe se cítím jako průvodce ve svém vlastním domě“

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí se v posledních letech stal dalším centrem kulturního dění v regionu. Jeho majitele Františka Kinského, který je zároveň i zdejším starostou, lidé znají z televizních obrazovek jako průvodce dokumentárním cyklem Modrá krev. Mimochodem právě začal natáčet třetí sérii, prý bude už tou poslední.

20.07.2020

Na cestách s Petrem Voldánem po zámcích na Orlici: S Františkem Kinským v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí

Inspirujte se archivním záznamem Českého rozhlasu a navštivte Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. V cestovatelském pořadu Petra Voldána vás stálou zámeckou expozicí Život v biedermeieru provede majitel rodového sídla kostelecké větve Kinských František Kinský a do Toniovy zámecké kavárny vás pozve syn majitele zámku Kristian Kinský. Ukázku z virtuózní Lisztovy klavírní transkripce Valčíku z opery Faust Ch. Gounoda vám hraje Matyáš Novák.

06.07.2020

Recenze na provedení Beethovenova klavírního koncertu č. 5 Es dur v podání Matyáše Nováka a Janáčkovy filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie zahájila v Opavě abonentní cyklus posledním koncertem uplynulé sezony. Premiéra i derniéra současně se v Kostele sv. Václava odehrála programem z děl Ludwiga van Beethovena. Sólisty večera byli sopranistka Kateřina Kněžíková a klavírista Matyáš Novák. Provedení řídil jeho generační vrstevník Jiří Rožeň.

04.07.2020

Matyáš Novák hostem pořadu: Dobré ráno z Ostravy

Matyáš Novák: Variace na lidovou píseň Beskyde, beskyde (výběr), Jaroslav Ježek: Bugatti step, Karel Svoboda: Tři oříšky pro Popelku

02.07.2020

Matyáš Novák a Filharmonie Hradec Králové zahájí festival za Poklady Broumovska: online

V sobotu 27. června odstartuje 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska. Poprvé v historii festivalu se zahajovací koncert uskuteční pouze online. Zájemci ho mohou sledovat v 18 hodin na festivalovém webu www.zapoklady.cz nebo na www.mall.tv, v rámci projektu #kulturažije. Ve středu 1. 7. pak bude festival pokračovat prvním koncertem naživo.

26.06.2020

Beethoven „slavil“ i v Opavě

Janáčkova filharmonie zahájila v Opavě abonentní cyklus posledním koncertem uplynulé sezony. Premiéra i derniéra současně se v Kostele sv. Václava odehrála programem z děl Ludwiga van Beethovena. Sólisty večera byli sopranistka Kateřina Kněžíková a klavírista Matyáš Novák. Provedení řídil jeho generační vrstevník Jiří Rožeň.

08.06.2020

Klavírista Matyáš Novák zahraje Osudovou symfonii v online přenosu z Filharmonie Hradec Králové

Mladý, jednadvacetiletý talentovaný klavírista Matyáš Novák poprvé zahraje v online přenosu ze sálu Filharmonie Hradec Králové na nástroj Antonín Petrof.

19.05.2020

Matyáš Novák představí v Hradci Králové nový klavír

Nový mistrovský klavír Antonín Petrof, který je čerstvou vizitkou sálu Filharmonie Hradec Králové, představí vůbec poprvé posluchačům klavírista Matyáš Novák. V jeho podání zazní ojediněle uváděná Lisztova úprava Beethovenovy Osudové symfonie. Koncert bude k vidění online v neděli 24. května v pět hodin na sociálních sítích a na youtube kanálu orchestru v rámci cyklu Filharmonie otevřená online. Vysílat se bude i na facebooku společnosti Petrof nebo Mezinárodní soutěže Franze Liszta.

19.05.2020

Tři minuty z Kostelce nad Orlicí, Regiony ČT24

Živě moderovaný pořad se zaměřením na důležité a zajímavé dění ve všech regionech ČR.

07.03.2020

Hradečák Matyáš Novák se chystá na semifinále prestižní klavírní soutěže Franze Liszta v Utrechtu

Hostem Českého rozhlasu byl Matyáš Novák, mimořádně nadaný mladý klavírista, hrdý Hradečák, který se právě připravuje na semifinále prestižní světové klavírní soutěže v nizozemském Utrechtu, kam se dostal jako jediný Čech.

05.03.2020

„Vlastnit zámek neznamená zamykat, ale naopak ho otevřít návštěvníkům,“ usmívá se František Kinský

Pozveme vás do Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, protože tam už se pomalu chystá letošní zámecká a kulturní sezóna. A v zámeckém parku už to možná také krásně kvete. Naším hostem tedy nemůže být nikdo jiný než majitel zámku František Kinský.

05.03.2020

Rozhovor s Františkem Kinským v březnovém vydání časopisu Muži v Česku

V porovnání s časy, které důvěrně znám a jejichž jsem pamětník, dnes žijeme v době vcelku příznivé a bezpečné, navíc v krásné zemi, kde se podařilo zachránit mnoho památek, zvelebit řadu obcí, pomalu se snažíme ochránit naši přírodu a začínáme přistupovat jinak i k otázkám ekologie

01.03.2020

Klavírista Matyáš Novák má nové zastoupení. Jeho manažerkou je Jana Dioszegi z agentury KINSKÝ Art Media

Geniální klavírista, talent z Hradce Králové Matyáš Novák má nové zastoupení. Jeho manažerkou a PR manažerkou se stala Jana Dioszegi. Ta patnáct let pracovala jako manažerka houslisty Pavla Šporcla. Matyáše Nováka, který se aktuálně připravuje na prestižní mezinárodní klavírní soutěž Franze Liszta v holandském Utrechtu, zastupuje Jana Dioszegi od začátku ledna, a to pod agenturou KINSKÝ Art Media. Jednatelem agentury je František Kinský, potomek jednoho z nejstarších českých aristokratických rodů, majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí a průvodce dokumentárního cyklu Modrá krev.

03.02.2020

František Kinský: Škola života, co se lidskosti a rozvoje ducha týká, je tím nejvyšším dosaženým vzděláním

Moudrý, noblesní muž, příslušník staročeského rytířského, následně pak panského, hraběcího a knížecího šlechtického rodu s historií doloženou od počátku 13. století. Českou veřejnost zaujal jako průvodce v televizním dokumentárním cyklu Modrá krev.

20.12.2019

Pan Kinský, žádný hrabě

Bílá hříva, bílé vousy, šarmantní úsměv – tak ho vídají diváci v roli průvodce televizním seriálem o zdejší historické šlechtě Modrá krev – Maria František Jan Emanuel Sylvestr Alfons – ze starobylého rodu Kinských, je ale především správcem rodinného majetku a podnikatelem.

19.12.2019

Města a obce 11/2019 – Noblese oblige platí i dnes

František Kinský, starosta města Kostelec nad Orlicí, v rozhovoru s Hanou Janišovou pro časopis Pro města a obce.

19.11.2019

Host František Kinský, průvodce pořadem Modrá krev

Host František Kinský, průvodce pořadem Modrá krev. Moderuje Petr Vichnar. Stránka obsahuje audio ukázku celého pořadu.

24.09.2019

Barocco sempre giovane zahajuje sezonu s Robertem Lehrbaumerem v Hudebním sálu pardubické radnice

Komorní soubor Barocco sempre giovane zahajuje letošní koncertní sezonu společně s předním rakouským klavíristou a dirigentem Robertem Lehrbaumerem, a to ve čtvrtek 26. září. Ansámbl své pravidelné abonentní koncerty v Pardubicích provádí již od roku 2005. Většina z nich v minulosti proběhla v Rytířském sálu pardubického zámku.

23.09.2019

Modrá krev. Po stopách šlechticů se opět vydal František hrabě Kinský

Po úspěchu první řady televizního cyklu Modrá krev se František hrabě Kinský znovu vydal po stopách šlechtičen a šlechticů. Tentokrát je reprezentují rody Liechtensteinů, Wratislavů z Mitrovic, Bubnů z Litic, Belcrediů či Bartoňů z Dobenína.

16.09.2019

Až se stanu knížetem, vyhostím všechny ženské! Modrá krev II baví

Druhá řada cyklu o české šlechtě Modrá krev, která ve čtvrtek startuje na ČT, je možná ještě zajímavější než první. Jednak objevuje méně známé rody, jednak průvodce pořadu hrabě František Kinský už dozrál bezmála k vlastní talk show.

05.09.2019

František Kinský znovu pátrá po šlechticích. Modrá krev koluje v dalších osmi rodech

ČR: Historie rodu Kinských, Schwarzenbergů, Lobkowiczů i Colloredů už byla divákům odhalena. Mnoho dalších šlechtických rodů ale dosud na představení čeká. Česká televize proto přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž šlechticové i šlechtičny sdílí lásku k české zemi i úctu k odkazu předků. Premiérové díly se na obrazovce programu ČT2 objeví poprvé ve čtvrtek 5. září od 20 h.

04.09.2019

Žili jsme v odpovědnosti za svěřené

Od 5. září se diváci mohou na druhém kanále České televize v seriálu Modrá krev znovu setkávat s osudy českých šlechtických rodů, a především s jejich dnešními představiteli. I touto druhou sérií provází FRANTIŠEK KINSKÝ.

03.09.2019

Modrá krev koluje v dalších osmi rodech na ČT

Historie rodu Kinských, Schwarzenbergů, Lobkowiczů i Colloredů už byla divákům odhalena. Mnoho dalších šlechtických rodů ale dosud na představení čeká. Česká televize proto přichází s novými díly dokumentárního cyklu Modrá krev, v němž šlechticové i šlechtičny sdílí lásku k české zemi i úctu k odkazu předků. Premiérové díly se na obrazovce programu ČT2 objeví poprvé ve čtvrtek 5. září od 20 hodin.

03.09.2019

Přátelská zastavení s hrabětem podruhé

Dokumentární cyklus Modrá krev II. seznamuje s dalšími šlechtickými rody. Aristokraté žijí stále mezi námi. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice kulturního dědictví. Ve čtvrtek 5. září se na televizní obrazovku vrací Modrá krev, novodobá encyklopedie české šlechty. I ve druhé řadě pořadem provází hrabě František Kinský. S noblesou sobě vlastní zjišťuje, jak a čím dnešní šlechticové žijí a jaká tajemství ukrývají jejich rodové příběhy.

23.08.2019

Konec léta na zámku: V hlavní roli swing a food festival

Začátek podzimu bude v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí patřit dvěma velkým akcím. Nejprve v sobotu 7. září prozvučí zámecký areál Swingový festival. O čtrnáct dnů později, v sobotu 21. září, vystřídá hudbu vůně a pastva pro oči. Uskuteční se tu 4. ročník Food festivalu.

13.08.2019

Dasha zpívala na kosteleckém zámku

Neuvěřitelných 1150 posluchačů přivítalo v pátek večer na jevišti pod širým nebem u Nového zámku v Kostelci nad Orlicí skvělou a charismatickou zpěvačku Dashu. Její koncert s Pajky Pajk Quintetem měl podle očekávání fantastickou atmosféru, kterou umocnilo i prostředí otevřené scény v zámeckém parku.

12.08.2019

Rozhovor: František Kinský – Žijeme Rychnovem

František Kinský je potomkem jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů. Majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí a zároveň také starosta. „Necítím se být hrabětem,“ říká. Rozhovor o zámku, o vztahu k rodovému panství i o funkci starosty.

01.08.2019

Majetek to byl velkej, sebrat se to chtělo. Točí se pokračování Modré krve

Při natáčení nových dílů dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev se štáb dostal až k vládci Lichtenštejnska. Stejně jako první řada přinese i druhá série Modré krve osm dílů, zvědavost diváků však může být ještě větší, protože nyní přijdou na řadu rody méně známé – s výjimkou Lichtenštejnů. A dostat se právě k nim nebylo snadné.

26.06.2019

Barocco sempre giovane zahrálo k 300. výročí Lichtenštejnska. V závěru koncertu povstal i sám vládnoucí kníže Jan Adam II.

Barocco sempre giovane, přední český komorní ansámbl, provedl mimořádný koncert u příležitosti 300. výročí Lichtenštejnska. Ten se konal v sobotu 15. června v nově rekonstruovaném sále majorátního městského paláce rodu Lichtenštejnů ve Vídni. Hudební těleso, složené z mladé generace českých sólistů a předních komorních hráčů, vystoupilo za přítomnosti knížete Lichtenštejnska Jana Adama II. a celé řady dalších významných vládních činitelů Lichtenštejnska, Rakouska a České republiky. A Barocco sempre giovane předvedlo své nesporné interpretační kvality. V jeho čele vystoupili dnes světově uznávaní pěvci Adam Plachetka a Patricie Janečková i sólisté z řad členů orchestru: houslisté Iva Kramperová a Vít Chudý a violoncellistka Helena Matyášová. Významný koncert ve Vídni byl výjimečnou součástí IV. ročníku Lednicko/Valtického hudebního festivalu 2019.

20.06.2019

Barocco sempre giovane zakončí sezonu se světovým trumpetistou Otto Saueterem

Barocco sempre giovane zakončí svoji letošní abonentní sezónu v čele s vynikajícím německým trumpetistou Otto Sauterem. V pardubickém Evangelickém kostele v Hronovické ulici společně provedou jiskřivou hudbu mistrů baroka a klasicsmu, a to ve čtvrtek 6. června v 19:00 hodin. V koncertní sezóně 2019 /2020 se pravidelné abonentní koncerty tohoto vynikajícího tělesa, tvořeného mladou generací sólistů a předních komorních hráčů, přesunou do Hudebního sálu pardubické radnice. Věrné posluchče a abonenty opět čeká série koncertů s atraktivím programem a vynikajícími sólisty. Těšit se mohou i na tradiční Svatoštěpánský koncert v Evangelikém kostele.

31.05.2019

Červen v zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí

Anglický park Nového zámku v Kostelci nad Orlicí rozkvetl do krásy a sezóna nabitá atraktivními pořady je v plném proudu. V pátek 31. května se v Galerii Kinský koná vernisáž výstavy klauzurních prací studentů a pedagogů Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Univerzity Hradec Králové s názvem Textilní konfrontace, která bude k vidění do 30. června.

27.05.2019

Manažerkou KINSKÝ Art Media je Jana Dioszegi

Manažerkou agentury KINSKÝ Art Media se stala Jana Dioszegi (42). Do nové umělecké a PR agentury, jejímž jednatelem je potomek jednoho z nejstarších českých aristokratických rodů František Kinský, průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev a správce rodového majetku v Kostelci nad Orlicí, nastoupila z pozice manažerky a PR manažerky houslisty Pavla Šporcla. Tu úspěšně vykonávala celých patnáct let.

27.05.2019

Setkání s hejtmanem v rámci projektu Deník s vámi v Královéhradeckém kraji.

Setkání s hejtmanem v rámci projektu Deník s vámi v Královéhradeckém kraji.

05.12.2017

Modrá krev, Reportáž o modré krvi v událostech ČT

Reportáž o modré krvi v událostech ČT. Osudy šlechtických rodů v dokumentech.

29.01.2017

Vlastnit zámek neznamená zamykat jej

Cokoliv se šustne o britské královské rodině, žije tím nejenom britská společnost. O české šlechtě však nevíme takřka nic. Splátkou tohoto dluhu je dokumentární cyklus Modrá krev, jehož první díl věnovaný rodu Kolowratů odvysílala ČT2 v premiéře včera (kdo jej neviděl, má možnost pohlídat si některou z repríz). Dalších sedm dílů se na obrazovkách objeví vždy ve čtvrtek.

27.01.2017

Modrá krev, Dokumentární cyklus režisérky Aleny Činčerové

V minulém roce Česká televize vysílala dokumentární cyklus režisérky Aleny Činčerové, jehož byl František průvodcem a poradcem. Seriál měl ohromnou sledovanost a již se připravuje jeho druhá série.

26.01.2017

Modrá krev. Jak žije mladá generace české šlechty?

Šlechtické tituly byly oficiálně zrušeny se vznikem samostatného Československa. Desítky příslušníků aristokracie, kteří u nás žijí, s nimi ale naštěstí nezmizely. Historie jejich rodů je významnou součástí dějin naší země a jejich majetky patří do pokladnice českého kulturního dědictví. Jak žije současná generace české šlechty, ukáže nový dokumentární cyklus Modrá krev.

26.01.2017

Jak romantici s erbem páchají veselé ekonomické sebevraždy

Lehce patetický úvodní komentář Modré krve slibující splátku dluhu klame tělem. Neboť osmidílná série, která od čtvrtka na ČT provede našimi šlechtickými rody od Kolowratů po Kinské, navzdory kolekci urozených jmen a titulů představí současníky, kteří vystupují zcela civilně a zábavně.

24.01.2017

František Kinský: Srdcař s modrou krví

KOSTELEC NAD ORLICÍ: Konec jim předpovídali už po Bílé hoře, pak po roce 1918 a o třicet let později v časech hořké perzekuce komunistické totality – ale stále jsou tady. Aristokraté. Potomci dávných šlechtických rodů. Dnes už sice nespravují „panství“, ale podnikají a i jinak žijí jako běžní občané, a přece se do jisté míry odlišují. Jejich historická jména jsou pro ně závazkem, hrdostí i údělem. František Kinský se dlouho bránil představě, že by měl převzít rodový majetek v Kostelci nad Orlicí. Tak dlouho se vzpíral myšlence, že se stane následníkem, až se jím opravdu stal. František, hrabě Kinský…

24.01.2017

Modrá krev, Autorka projektu a režisérka Alena Činčerová

Autorka projektu a režisérka Alena Činčerová: Měla jsem pocit dluhu, který je třeba splatit

22.01.2017

Každodenní souhrn nejdůležitějšího a nejzajímavějšího dění v naší i světové kultuře

Představení nového dokumentárního seriálu České televize, o šlechtických rodech

22.01.2017

Dokumentární cyklus Modrá krev nahlédne do života současné české šlechty

Česká televize příští týden začne vysílat nový dokumentární cyklus Modrá krev. V osmi dílech se představí osm českých šlechtických rodů. Jejich příslušníci ale nebudou před kamerou jen vzpomínat. Nový dokumentární cyklus Aleny Činčerové ukáže i to, jak nyní žijí a co dělají. Zasvěceným průvodcem pořadu bude hrabě František Kinský.

22.01.2017

František Kinský v pořadu ČT – Na plovárně

Rozhovor Marka Ebena s potomkem šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova a zároveň starostou v Kostelci nad Orlicí. Režie J. Hojtaš

19.10.2016

František Kinský – v pořadu Karla Šípa, Všechnopárty

Barbora Špotáková — Juraj Kukura — František Kinský

12.02.2016

Kostelecký Nový zámek se těší na bratry Ebeny

Východní Čechy, Kostelec nad Orlicí – Album Čas holin i řadu starších skladeb představí bratři Ebenové na svém blížícím se koncertě v pátek 
31. července v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

19.07.2015

Kostelecký zámek je imaginárium bratří Formanů

V jedinečný svět fantazie a hry se proměnila Galerie Kinský na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. Začala tam hlavní výstava této sezony, společný projekt výtvarníků spojených s Divadlem bratří Formanů, nazvaná Zámecké imaginárium.

12.07.2015

František Kinský – Show Jana Krause 27.6.2014

Hosté: Moderátorka a modelka Diana Kobzanová, Maria František Jan Emanuel Sylvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova a trenér zvířat RNDr. František Šusta.

27.06.2014

Kinský: „Nedal jsem jim pokoj.“ Výsledek? Pištěk či Ressel pod jednou střechou

Kostelec nad Orlicí – Čtyři roky zrál v hlavě Františka Kinského nápad na uspořádání unikátní výstavy legend z řad umělců, výtvarníků, fotografů či filmařů hokejového klubu Paleta Vlasti. Velký sen se mu splnil a až do konce září jsou unikátní díla k vidění v Galerii Kinský na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.

08.08.2013

František Kinský: Každá nová výstava, každý koncert na zámku je inspirující

Majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí František Kinský v poslední době přivedl do svého pečlivě zrekonstruovaného zámku umění. Jedním z projektů, které mají nejen interiéry, ale i okolní park zabydlet výstavami a koncerty, je Zámecké léto.

10.06.2013

Manažerka Jana Dioszegi o Šporclovi: Pokud vám podá housle, věří vám

Špičkový houslista se neobejde bez dobrého manažera. Platí to i pro Pavla Šporcla. Jeho manažerka, produkční, pravá ruka a diář v jedné osobě Jana Dioszegi žije 
v Hradci Králové. V době vyspělých komunikačních technologií to přece není problém… Jak se pracuje pro hvězdu?

04.11.2012

František Kinský, rozhovor pro motejlek.com

Maria František Jan Emanuel Sylvestr Alfons hrabě Kinský z Vchynic a Tetova je bezpochyby nejzajímavější postavou mezi všemi komunálními politiky, které do krajských zastupitelstev vynesly nedávné volby. Je nositelem genů šlechtického rodu, který se minimálně za posledních sto let nemá za co stydět.

30.10.2012