Ve světovém měřítku to jsou zejména tzv. stradivárky, které se považují za vrchol houslařského umění, a každý houslista by si na ně chtěl aspoň jednou v životě zahrát. V českém prostředí patří k nejcennějším houslím ty z dílny mistra houslaře Jana Špidlena. Jedny z nich, na které navíc hrál houslista Josef Suk, získá do ročního užívání letošní laureát mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, která se koná tradičně v Ústí nad Orlicí.
Housle zapůjčí Český královský institut, který mistrovský nástroj zakoupil do svých sbírek.
„Poprvé budou housle z dílny Jana Špidlena s opusovým číslem 001 zapůjčeny letošnímu laureátovi šedesátého šestého ročníku Kocianovy houslové soutěže, a to na závěrečném koncertě čtvrtého května v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí,“ potvrdil Zdeněk Prázdný, ředitel a předseda správní rady Českého královského institutu.
Zápůjčku inicioval a zprostředkoval houslový virtuos a patron soutěže Pavel Šporcl, známý svými modrými houslemi. Jsou to také špidlenky, které mu v roce 2004 postavil mistr houslař Jan B. Špidlen.
„Jde o jedinečný, skvěle znějící nástroj, na který hraji s velkým potěšením. Doufám, že stejnou radost budou přinášet laureátům soutěže i tyto housle. Jsou to nejen první mistrovské housle Jana Špidlena s pořadovým číslem 001, ale také nástroj, na který několik let hrál náš houslový velikán Josef Suk. Jsou to tedy housle s nádherným příběhem, jakési exSuk špidlenky,“ konstatoval Pavel Šporcl.
Do letošního ročníku soutěže, která je určena mladým houslistům do 16 let, se přihlásilo 59 soutěžících z celého světa, a to včetně Japonska a USA. Konat se bude ve dnech 1. až 4. května.
Ke Stavu 285/4
Hradec Králové - Slatina
500 03
IČO: 70588627