komorni-filharmonie-pardubice-uvede-talenty-z-hamu-motiv
Komorní filharmonie Pardubice uvede talenty z HAMU
Foto: Lenka Hatašová

Únorový program Komorní filharmonie Pardubice pokračuje. Po úspěšných abonentních koncertech s klavíristou Janem Jiraským se v Sukově síni příští týden představí mladí umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze.

Jako sólisté v doprovodu pardubické filharmonie vystoupí klavírista Matyáš Novák, houslistka Terézia Hledíková a dirigent Zdeněk Červinka. Koncert se koná ve středu 21. února 2024 v 19: 00 v Sukově síni Domu hudby.

Matyáš Novák patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro. V současné době studuje na HAMU ve třídě prof. Ivana Klánského.

Houslistka Terézia Hledíková během studií ve třídě profesora Jindřicha Pazdery vystupuje pravidelně jako sólistka, komorní a orchestrální hráčka. Zúčastnila se několika celoslovenských a mezinárodních soutěží, kde získala přední umístění, například Talents for Europe v Dolném Kubínu nebo Young Paganini v Polské Legnici. Absolvovala kurzy pod vedením houslistů, mezi kterými byli Ilya Gringolts, Vadim Gluzman, Midori Goto, Josef Špaček, Jan Fišer, Dalibor Karvay nebo Alexandra Soumm. Už druhým rokem je stipendistkou Akademie komorní hudby.

Zdeněk Červinka je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v oborech klavír a dirigování. A právě ve studiu dirigování pokračuje i na HAMU pod vedením Tomáše Koutníka, Leoše Svárovského a Lukáše Vasilka. Pravidelně spolupracuje se Symfonickým orchestrem Prahy 8, Komorním orchestrem Vlasty Škampové, Pražským smíšeným sborem a Kühnovým smíšeným sborem.

Během večera uslyší diváci Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena a Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur.