Šlechtická sídla od Orlice ke Kněžně darují svým návštěvníkům slevové karty
Šlechtická sídla od Orlice ke Kněžně darují svým návštěvníkům slevové karty

Region pod Orlickými horami vyniká množstvím šlechtických sídel. Většina z nich byla po roce 1989 vrácena původním majitelům. Všichni je vlastními silami opravili a otevřeli veřejnosti. Majitelé a správy čtyř půvabných zámků v blízkém sousedství v letošní sezóně svým návštěvníkům k zakoupené vstupence jako dárek věnují návštěvní karty, na které mohou milovníci památek a historie čerpat 10% slevu na vstupném do zámeckých expozic dalších třech spřátelených zámků. Do společného projektu se zapojil Nový zámek v Kostelci nad Orlicí a zámky v Častolovicích, Doudlebách nad Orlicí a Rychnově nad Kněžnou.

Každý z uvedených zámků kromě běžných prohlídek stálých expozic nabízí něco navíc. Třicet kilometrů od Hradce Králové vás na cestě jako první čeká renesanční zámek v Častolovicích s překrásným anglickým parkem s oborou s bílými daňky a jeleny. K rodinnému výletu s dětmi nepochybně láká také zdejší oblíbená MINIZOO (ve stylu petting farm).

Za železničním přejezdem 1,6 km od častolovického zámku Sternbergových se nachází sousední empírový Nový zámek Kinských v Kostelci nad Orlicí. Ten se stal vyhlášeným kulturním centrem regionu. Ve zdejší Galerii Kinský můžete v letošní sezóně (do 12. září) navštívit výstavu „Výtvarné léto“ Unie výtvarných umělců Hradec Králové, abonentní koncerty klasické hudby i akustický koncert Janka Ledeckého s kapelou. Velkému zájmu se těší prohlídky zámecké expozice s majitelem zámku Františkem Kinským.

Autem jste za deset minut v pět a půl kilometru vzdálených Doudlebách nad Orlicí. Tamní renesanční zámek spravují potomci rodu Bubnových z Litic. Najdete tu Muzeum přírodovědy a venkova i tzv. Babiččin dvoreček s domácími i exotickými zvířaty. Z dalekého okolí se sem lidé sjíždějí i za vyhlášenými farmářskými trhy.

Kolowratský barokní zámek v s průčelím kostela Nejsvětější Trojice (s architektonickou úpravou Jana Blažeje Santiniho-Aichela) v Rychnově nad Kněžnou leží pouhých osm kilometrů od zámku doudlebského. Komplex prošel rozsáhlou rekonstrukcí a po více než osmdesáti letech tu můžete opět vidět prostory, které dosud nebyly přístupné.

Na dobrou kávu, skvělé zákusky, zmrzlinu i domácí kuchyni se můžete zastavit v zámeckých kavárnách. Každou vaši návštěvu nezapomeňte zakončit v zámeckých kavárnách, které vám nabídnou nejen dobrou kávu, ale i domácí kuchyni a skvělé zákusky. V zámeckých parcích v Častolovicích v Kostelci nad Orlicí mohou vaše děti zatím využít čas k zábavě na přilehlých hřištích.

Všechny čtyři zámky nabízejí bezpočet možností, jak strávit příjemný den, a to všem generacím návštěvníků.

Zámek Častolovice (Sternbergové)
www.zamek-castolovice.cz
mobil: +420 732 832 422
e-mail: info@zamek-castolovice. cz

Nový zámek Kostelec nad Orlicí (Kinští)
www.zamekkostelecno.cz
mobil: +420 734 709 023
e-mail: info@zamekkostelecno.cz

Zámek Doudleby nad Orlicí (Bubnové z Litic)
www.zamek-doudleby.cz
mobil: +420 777 888 083
e-mail: info@zamek-doudleby.cz

Zámek Rychnov nad Kněžnou (Kolowratové)
www.zamekrychnov.cz
mobil: +420 605 267 238
e-mail: pokladna-zamek@kolowrat.com