První živý koncert letošní sezóny v Novém zámku provede duo Kateřiny Englichové a Viléma Veverky
První živý koncert letošní sezóny v Novém zámku provede duo Kateřiny Englichové a Viléma Veverky

Zájemci o koncerty klasické hudby v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí se konečně dočkají zahajovacího koncertu původní přeložené abonentní řady, kterou v rodovém sídle Kinských pořádá agentura Františka Kinského KINSKÝ Art Media. Večer s názvem 15 LET SPOLU provede duo předních českých interpretů, harfistky Kateřiny Englichové a hobojisty Viléma Veverky, ve středu 23. června v 19:30 hodin v areálu zámeckého parku.

Kateřina Englichová a Vilém Veverka spolu poprvé vystoupili v roce 2005. Již tehdy bylo zřejmé, že se zrodilo jedno z nejšťastnějších spojení na české hudební scéně. Unikátní kombinace hoboje a harfy přinesla doposud málo vídané možnosti, a to jak na poli hudby komorní, tak i koncertantní. K věhlasu dua nepochybně přispívá i to, že oba interpreti patří ve svých oborech k absolutní špičce.

Koncert Kateřiny Englichové a Viléma Veverky byl kvůli lockdownu a nařízeným omezením dvakrát přeložen, nejprve z 21. května 2020 na 23. října téhož roku. Ani tehdy se uskutečnit nemohl, a tak u nás nakonec duo špičkových sólistů zahájí opožděnou letošní sezónu ve středu 23. června. Velmi si vážíme laskavého přístupu našich abonentů a posluchačů, kteří více než rok trpělivě čekali a nepožadovali vrácení vstupného,“ dodal František Kinský. S ohledem na aktuálně platné nařízení o možnosti organizování kulturních akcí s maximálním obsazením hlediště 50% se pořadatelé rozhodli přesunout koncert z vnitřních prostor Zrcadlového sálu do areálu anglického parku.

Úplně poprvé jsem Nový zámek navštívil před dvěma týdny. Ačkoli jsem si původně myslel, že je zámek maličký, při osobní návštěvě jsem zjistil, že je dům doslova labyrintem umění, kde pohromadě najdete stálou expozici, galerijní i muzejní prostory. Cením si úsilí Františka Kinského a jeho týmu lidí, kteří dělají maximum pro navrácení kultury a umění do života. Přilehlý park nádherně kvete a akustika pod portálem, kde se koncert uskuteční, je perfektní. S Kateřinou Englichovou se oba velmi těšíme na živý koncert v mimořádně krásném prostředí,“ dodal hobojista Vilém Veverka.

Interpreti, kteří úspěšně koncertují s předními sólisty, dirigenty a orchestry po celém světě, přivezou do Kostelce nad Orlicí pestrý program, v němž zazní hudba starých mistrů F. Bendy, W. A. Mozarta, kompozice impresionistů M. Ravela a C. Debussyho i parafráze na Vltavu J. H. Trnečka či Dva kusy pro hoboj a harfu J. Vejvody.

Oba umělci v areálu parku Nového zámku zahrají na mistrovské nástroje. Kateřina Englichová je členkou společnosti Harp Society a hraje na mistrovskou harfu značky Lyon&Healy. Vilém Veverka je ambasadorem značky Buffet-Crampon, francouzského výrobce špičkových nástrojů, na jejichž hoboj hraje. Vstupenky na zahajovací koncert v rodovém sídle kostelecké větve Kinských jsou v předprodeji na rezervačním portálu sítě Ticketportal a ve vybraných předprodejích a informačních centrech po celé České republice.

účinkují:
Vilém Veverka – hoboj
Kateřina Englichová – harfa

program:
František Benda – Sonáta F dur pro hoboj a harfu
Jan Hanuš Trneček – Vltava (Parafráze pro harfu na symfonickou báseň Bedřicha Smetany op. 43)
Maurice Ravel (Otmar Kvěch) – Náhrobek Couperinův pro hoboj a harfu (Le tombeau de Couperin)

přestávka

W. A. Mozart – Sonáta e moll pro hoboj a harfu KV 304 (300c, transkripce pro hoboj a harfu)
Josef Vejvoda – Dva kusy pro hoboj a harfu
Claude Debussy – Reverie, Arabesque, Prelude pro hoboj a harfu

Změna programu vyhrazena.
Více informací: www.kinskyartmedia.cz, www.ticketportal.