Modrá krev III: tajemství českých šlechtických rodů se vrací na obrazovky České televize
Modrá krev III: tajemství českých šlechtických rodů se vrací na obrazovky České televize
Zdroj: Česká televize

Heslo šlechtického rodu Salmů „Proti proudu“ otevírá třetí řadu diváky oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev. Deset příběhů aristokratických rodů, kterými provede hrabě František Kinský, bude vysílat ČT2 od středy 18. ledna od 20:00 hodin. Všechny spojuje vztah k české zemi, humor a nadsázka, a to i přestože si mnozí z nich v minulosti svůj původ odpykali, skončili ve vězení nebo přežívali v nedůstojných životních podmínkách.

Modrá krev III přináší pozitivní pohled na svět moudrých lidí se zajímavými osudy. Ve třetím pokračování se jejich autorům podařilo dostat i k osobnostem, které v minulosti publicitu v České republice odmítaly. „Korunou našeho cyklu se stane koruna císařská. Patřila Habsburkům. Pravda, je to rod panovnický, pro který se termín aristokracie neužívá. Ani to nejsou tak úplně Češi. Jenže! Seděli tu u nás na trůně téměř čtyři století. A modrou krev tu určitě mají. Kdyby nevznikla naše samostatná republika, byl by Karel Habsbursko-Lotrinský, jeden z protagonistů cyklu, naším králem a císařem. Říká ale, že on má krev červenou. A že je dobré, když člověk sám sebe nepřeceňuje. Že jistá míra pokory a vědomí vlastní neschopnosti je nesmírně důležitá věc, která by měla v každém budit jistou zdravou dávku skromnosti,“ uvádí režisérka, scenáristka a autorka cyklu Alena Činčerová.

František Kinský zve diváky na vizuálně mimořádně pestrou podívanou po desítkách památek. Se štábem cestovali i za hranice Česka – třeba do Vídně, Mnichova, Istanbulu nebo italského Duinu. „Diváky provedeme dalšími příběhy aristokratických rodů, které jsou spojeny s historií a tradicí Čech a Moravy, jako jsou Salmové, Waldsteinové, Stránští, Strachwitzové, Zejdlicové, Dobrzenští nebo Habsburkové. Všichni více či méně známí příbuzní a přátelé, kteří nám svěřili své příběhy a osudy a kteří nás ochotně přivítali ve svých domovech, si zaslouží velké poděkování“, říká moderátor pořadu hrabě František Kinský a dále vysvětluje: „Natáčení třetí řady probíhalo již od roku 2018. Na dva roky jej ale bohužel přerušila pandemie, proto se očekávané vysílání protáhlo až do roku letošního.“

Premiérové pokračování cyklu představí šlechtické rody, které si diváci mohou pamatovat ze školních lavic, i ty, jejichž jména možná vůbec neznají. Všechny ale nabídnou silné osudy, stejně jako pohled do řady starých sídel. „Třetí série bude nepochybně pro mnohé objevná. Modrá krev, to je jistota – jistota noblesy, elegance, silných životních příběhů, pokory, šlechetnosti a zodpovědnosti. Přesně v duchu hesla rodiny Stránských: Můžeš-li udělat radost, musíš…!“ dodává kreativní producentka Lenka Poláková.

Scénář: Alena Činčerová
Režie: Alena Činčerová, Adéla Sirotková
Dramaturgie: Josef Albrecht
Výkonná producentka ČT: Olga Grossmannová
Kreativní producentka ČT: Lenka Poláková
Pořadem provází: František Kinský

Fotografie ke stažení
– výhradně pro promo dokumentárního cyklu České televize Modrá krev