Lubomír Brabec a Barocco sempre giovane vzpomenou na F. I. Tůmu festivalovým koncertem v Novém zámku
Lubomír Brabec a Barocco sempre giovane vzpomenou na F. I. Tůmu festivalovým koncertem v Novém zámku

Vynikající klasický kytarista Lubomír Brabec a přední český komorní ansámbl Barocco sempre giovane se představí na společném koncertě v rámci osmnáctého ročníku Hudebního festivalu F. I. Tůmy. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 9. září 2021 v 19:30 hodin v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Součástí koncertu bude beseda o životě a díle hudebního skladatele Františka Ignáce Antonína Tůmy, významného kosteleckého rodáka, kterou od 18:30 provede umělecký ředitel souboru Barocco sempre giovane Josef Krečmer.

Sólista večera, přední český kytarista Lubomír Brabec, absolvent londýnské Royal Academy of Music, pravidelně spolupracuje s renomovanými pěvci a instrumentalisty a jeho diskografie obsahuje na třicet titulů. Je držitelem mnoha významných domácích i světových ocenění. Mj. obdržel Zlatý štít za nejlepší nahrávku roku, v Číně získal Golden Song Prize za nahrávku Suburban Path, od brazilské vlády Medaili Heitora Villa-Lobose. Zároveň je držitelem Zlaté a Platinové desky vydavatelství Multisonic za CD Vánoční Transformace a dvou Zlatých desek a jedné Diamantové hudebního vydavatelství Supraphon Records. V roce 2013 převzal Medaili I. stupně Za zásluhy o stát v oblasti umění. Jako první hudebník uskutečnil koncert v Antarktidě.

Na programu koncertu, který se v případě příznivého počasí uskuteční v areálu zámeckého parku, jsou kompozice skladatelů období baroka a klasicismu. Kromě skladeb již zmíněného Františka Ignáce Antonína Tůmy (1704 – 1774) zazní díla Antonia Vivaldiho (1678 – 1741), Johanna Sigismunda Weisse (1690 – 1737) a Wolfganga Amadea Mozarta (1756 – 1791). Pro milovníky klasické hudby se tak otevírá jedinečná možnost vyslechnout si atraktivní program v podání špičkových umělců.

Kostelec nad Orlicí se nenápadně stává centrem kultury Podorlicka. Nemalou zásluhu na tom má agentura Kinský Art Media. Tudíž nehraju u Kinských v Novém zámku poprvé. Na tento koncert se ale obzvlášť těším, neboť na něm vystoupím se skvělým orchestrem Barocco sempre giovane. Společně provedeme dva kytarové koncerty Tůmových současníků. Oba dva byly napsány v Čechách. Koncert D dur napsal Antonio Vivaldi pro hraběte Vrtbu. V Roudnici byl pak Johannem Sigismundem Weissem napsán loutnový koncert, který na koncertě také zazní. Všechny srdečně zvu do krásného zámeckého prostředí k poslechu úžasné hudby, doplnil Lubomír Brabec.

Barocco sempre giovane lze označit jako rezidenční těleso abonentních koncertů v Novém zámku. Ansámbl složený z předních českých komorních hráčů je zván na významné domácí i zahraniční hudební festivaly. Jeho koncerty vysílají televizní i rozhlasové stanice. Soubor pořizuje vlastní nahrávky, pořádá abonentní řady koncertů, vystupuje s předními českými i zahraničními umělci.

Hudební festival Františka Ignáce Antonína Tůmy, jehož osmnáctý ročník se letos koná, patří k významným kulturním událostem našeho města. Je skvělé, že se i v letošním roce se podařilo v této krásné tradici pokračovat,“ doplnil starosta města František Kinský, který svým slovem festivalový koncert zahájí.