Josef Špaček a Barocco sempre giovane zahrají čtvero ročních dob v parku Nového zámku
Josef Špaček a Barocco sempre giovane zahrají čtvero ročních dob v parku Nového zámku

Josef Špaček, jeden z nejlepších houslistů současnosti, vystoupí v pátek 22. července v areálu parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Společně s vynikajícím ansámblem Barocco sempre giovane provede Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho a Čtvero ročních dob v Buenos Aires Ástora Piazzolla. Letní koncert pod širým nebem v parku Kinských začne ve 21:00 hodin.

Houslista Josef Špaček studoval pod vedením renomovaných pedagogů Idy Kavafian a Jaime Lareda v Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii a u legendárního Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. Ve výčtu jeho mezinárodních soutěžních úspěchů je titul laureáta světově proslulé mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu. V roce 2011 se Josef Špačel stal nejmladším koncertním mistrem České filharmonie. Na pozici prvního houslisty setrval devět sezón až do roku 2020. V roce 2016 houslistu Česká filharmonie jmenovala rezidentním umělcem. V parku Kinských Josef Špaček zahraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù, postavené zhruba kolem roku 1732, které mu zapůjčila společnost Ingles & Hayday.

Sólistu světového renomé v areálu parku Nového zámku doprovodí ansámbl Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé). Komorní soubor je složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků. Byl založen v roce 2004 violoncellistou Josefem Krečmerem. Původně se specializoval na interpretaci děl vrcholného baroka (odtud název souboru), dnes však jeho repertoár obsahuje skladby všech slohových období včetně hudby 21. století.

Program Čtvero ročních dob provedou hudebníci pod širým nebem v areálu přírodně-krajinářského zámeckého parku. A právě přírodou se skladatelé inspirují od nepaměti. Také střídání ročních období se stalo zajímavou výzvou pro různé skladatele. V barokní éře je bez pochyby na piedestalu v této kategorii Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. Tuto kompozici můžeme bez nadsázky řadit mezi jedno z nejpopulárnějších a nejznámějších děl klasické hudby. Zpěv ptáků, letní bouře a řada dalších momentů je s touto Vivaldiho čtveřicí houslových koncertů neodmyslitelně spjata. O dvě a půl století později se rozhodl zkomponovat obdobný cyklus i Ástor Piazzolla. Čtvero ročních dob v Buenos Aires si postupně vydobylo rovněž své místo na slunci a můžeme je právem řadit mezi Piazzollova reprezentativní díla. Srovnáni obou „ročních dob“ by vydalo mnohastránkovou studii, ale určitou zajímavostí je původ obou autorů. Oba mají své kořeny v Itálii, což je patrné v temperamentu jejich děl. Zatímco benátský rodák Vivaldi proslavil zejména svou rodnou zemi, Piazzolla je synem italských imigrantů, kteří se usadili v Argentině. V jeho tvorbě převládají prvky latinskoamerické hudby, především tango. Jeho hudba je ale syntézou mnoha stylů, vyúsťuje v originální hudební řeč. Oba Houslista Josef Špaček studoval pod vedením renomovaných pedagogů Idy Kavafian a Jaime Lareda v Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii a u legendárního Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. Ve výčtu jeho mezinárodních soutěžních úspěchů je titul laureáta světově proslulé mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu. V roce 2011 se Josef Špačel stal nejmladším koncertním mistrem České filharmonie. Na pozici prvního houslisty setrval devět sezón až do roku 2020. V roce 2016 houslistu Česká filharmonie jmenovala rezidentním umělcem. V parku Kinských Josef Špaček zahraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù, postavené zhruba kolem roku 1732, které mu zapůjčila společnost Ingles & Hayday.

Sólistu světového renomé v areálu parku Nového zámku doprovodí ansámbl Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé). Komorní soubor je složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků. Byl založen v roce 2004 violoncellistou Josefem Krečmerem. Původně se specializoval na interpretaci děl vrcholného baroka (odtud název souboru), dnes však jeho repertoár obsahuje skladby všech slohových období včetně hudby 21. století.

Program Čtvero ročních dob provedou hudebníci pod širým nebem v areálu přírodně-krajinářského zámeckého parku. A právě přírodou se skladatelé inspirují od nepaměti. Také střídání ročních období se stalo zajímavou výzvou pro různé skladatele. V barokní éře je bez pochyby na piedestalu v této kategorii Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. Tuto kompozici můžeme bez nadsázky řadit mezi jedno z nejpopulárnějších a nejznámějších děl klasické hudby. Zpěv ptáků, letní bouře a řada dalších momentů je s touto Vivaldiho čtveřicí houslových koncertů neodmyslitelně spjata. O dvě a půl století později se rozhodl zkomponovat obdobný cyklus i Ástor Piazzolla. Čtvero ročních dob v Buenos Aires si postupně vydobylo rovněž své místo na slunci a můžeme je právem řadit mezi Piazzollova reprezentativní díla. Srovnáni obou „ročních dob“ by vydalo mnohastránkovou studii, ale určitou zajímavostí je původ obou autorů. Oba mají své kořeny v Itálii, což je patrné v temperamentu jejich děl. Zatímco benátský rodák Vivaldi proslavil zejména svou rodnou zemi, Piazzolla je synem italských imigrantů, kteří se usadili v Argentině. V jeho tvorbě převládají prvky latinskoamerické hudby, především tango. Jeho hudba je ale syntézou mnoha stylů, vyúsťuje v originální hudební řeč. Oba skladatelé byli rovněž virtuosové na své nástroje. Vivaldiho houslová hra je legendární, Piazzolla naopak ovládal mistrně hru na bandoneon, nástroj podobný akordeonu.

Areál parku Nového zámku se posluchačům koncertu Josefa Špačka s Barocco sempre5 giovane otevře hodinu před začátkem koncertu, tzn. ve 20:00 hodin. Občerstvení nabídne Toniova zámecká kavárna, vstupenky bude možné zakoupit na pokladně v místě konání.