František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča, zvou na nedělní premiéru z Nového zámku
František Kinský, Matyáš Novák a Daniel Matejča, zvou na nedělní premiéru z Nového zámku

Komponované pořady z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí se staly významnou součástí kulturního života v komplikované době koronavirové epidemie. Jedinečné spojení majitele Nového zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka oslovuje diváky všech generací. Lednový díl v jejich podání zhlédlo na Facebooku a YouTube na 55 tisíc diváků v různých koutech České republiky i za jejími hranicemi. Ti ve stovkách komentářů oceňují výjimečné výkony geniálního pianisty, noblesu charismatického hraběte Kinského i podmanivé prostředí Nového zámku se speciálními tematickými dekoracemi. Další premiéru agentura KINSKÝ Art Media uvede v neděli 28. února ve 14:00 hodin. Hostem pořadu bude talentovaný Daniel Matejča, vynikající patnáctiletý houslista a vítěz mnoha soutěží. Fanoušci pořadu se také dočkají drobných překvapení, které tvůrci v každém dílu slibují.

Druhá série komponovaných pořadů z Nového zámku navazuje na úspěšný pořad Adventní neděle v Novém zámku. Premiéry nových dílů mohou diváci sledovat o každé poslední neděli v měsíci od 14:00 hodin. Průvodce seriálu František Kinský v nich připomíná významné dny, svátky, výročí i pranostiky, které se váží k danému měsíci. Program doplňuje hudební složka v podání geniálního pianisty Matyáše Nováka. Strhující jsou zejména jeho vlastní fantazie a transkripce děl českých hudebních skladatelů. „V předchozím dílu jsem zahrál Vltavu Bedřicha Smetany ve svém aranžmá. V úpravě pro sólový klavír jsem čerpal z původní transkripce pro čtyřruční klavír. Příští neděli zahraju vlastní Fantazii na operu Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany a určitě také vysvětlím, proč jsem si do únorového dílu právě tuto Smetanovu operu vybral,“ upřesňuje Matyáš Novák.

Hudební část programu nepochybně významně zpestří host pořadu Daniel Matejča. Patnáctiletý houslista z Liberce je vítězem mnoha domácích i zahraničních soutěží. Je dosud posledním laureátem prestižní Kocianovy houslové soutěže, a také držitelem 2. ceny z Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga z roku 2020 či 1. ceny z Mezinárodní Telemannovy houslové soutěže v Poznani z téhož roku. Dokladem jeho všestranného nadání jsou i úspěchy v soutěžích ve hře na bicí nástroje. Daniel Matejča navštěvuje první ročník dvojjazyčného gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. V polovině února absolvoval přijímací zkoušku na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, a tak lze očekávat, že od příštího roku bude souběžně studovat střední a vysokou školu. „Zahrát si v Novém zámku u pana Františka Kinského společně s Matyášem pro mě byla ohromná radost a zkušenost,“ dodává ke spolupráci Daniel Matejča. Talentovaný mladík v únorovém dílu divákům zahraje on-line na vzácný nástroj, který v roce 1778 postavil Joseph Gagliano Filius. Housle proslulého italského mistra jsou majetkem Státní sbírky, kterou spravuje Národní muzeum. Daniel Matejča na ně posluchačům mj. zahraje houslové sólo ze suity Pohádka Josefa Suka.

Oba mladí hudebníci jsou skutečně mimořádní. Už nyní jsem velmi hrdý na to, že mohu říkat, že hráli u mě doma. Společná hra Matyáše a Daniela měla obrovský náboj. Jsem moc rád, že našim divákům můžeme do jejich domovů poslat jejich společný koncert,“ říká majitel Nového zámku František Kinský, průvodce pořadu.

Premiéru a jednotlivé díly komponovaného pořadu z Nového zámku můžete sledovat na Facebooku a YouTube kanálu KINSKÝ Art Media, na Facebooku Matyáš Novák Pianist a Facebooku Nový zámek Kostelec nad Orlicí.