frantisek-kinsky-a-matyas-novak-vanoce-2023-motiv-2
František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023

František Kinský, potomek starého šlechtického rodu a průvodce oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, a výjimečný klavírista Matyáš Novák poprvé vyrážejí na společné turné po České republice. Jejich původní komponované vánoční pořady, vysílané v lockdownu z rodového sídla Kinských v Kostelci nad Orlicí, sledovaly na internetu desetitisíce diváků. A další stovky přijely na živá provedení programu do Nového zámku Františka Kinského. Pořad spojuje vyprávění charismatického aristokrata o duchovní podstatě Vánoc a o zvycích, které s těmito svátky souvisejí, a také hudbu v podobě vlastních fantazií mimořádně talentovaného pianisty Matyáše Nováka na české a světové vánoční koledy i na Českou mši „Hej mistře!“ Jana Jakuba Ryby. Turné odstartuje 10. 12. v Písku a následovat budou koncerty v Brně (11. 12.), v Pardubicích (16. 12.), v Praze (19. 12.) a v Olomouci (22. 12.). Koncerty začínají v 19:00 hodin.

Program s názvem František Kinský a Matyáš Novák: Vánoce 2023 navazuje na komponované pořady vysílané v době lockdownu z rodového sídla Kinských a na pozdější úspěšný pořad konaný v Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Oba tyto projekty se těšily mimořádnému zájmu veřejnosti. Komponované pořady sledovaly v době pandemie na sociálních sítích desetitisíce diváků. Vánoce v Novém zámku přilákaly do rodového sídla Kinských stovky posluchačů z různých koutů naší vlasti. Motivaci vydat se v letošním roce za diváky zdůvodnil František Kinský: “Mnoho posluchačů nám psalo, že Nový zámek je pro ně příliš daleko. A tak jsme se rozhodli přivézt program za diváky.”

Pořad kombinuje mluvené slovo a hudbu. Potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů František Kinský, průvodce divácky oblíbeného seriálu České televize Modrá krev, v něm vypráví o duchovní podstatě Vánoc i o tradicích a zvycích, které jsou s těmito významnými křesťanskými svátky spojeny.

Výjimečně talentovaný klavírista Matyáš Novák, vítěz mnoha domácích i světových soutěží, který ve svých 19 letech debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku, v programu provede vlastní vánoční fantazie: Letem vánočním světem, Vzpomínka na Jakuba Jana Rybu, Vánoce v Čechách, Tichá noc v hledáčku času. V závěru si posluchači mohou společně s klavíristou zazpívat tradiční české vánoční koledy. Matyáš Novák k hudební složce uvádí: “Chtěli jsme, aby byl pořad jedinečný, proto jsem do něj zařadil vlastní vánočně laděné kompozice.”

Vánoční turné Františka Kinského a Matyáše Nováka zavítá do pěti měst České republiky. Návštěvníci programu se mohou těšit i na speciální vánoční scénu, kterou znají z fotografií a z obrazových záznamů ze Zrcadlového sálu zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí. Po skončení programu se v místech konání uskuteční autogramiády obou účinkujících s možností focení a zakoupení CD Matyáše Nováka a knih (A. Činčerová a B. J. Kinská – Modrá krev a P. Juřík – Kinští). Vstupenky jsou k zakoupení v obvyklých předprodejích a v informačních centrech po celé České republice a jako HomeTicket na www.ticketportal.cz.

Data a místa konání:

10. 12. 2023 v 19:00 / Písek / Divadlo Fráni Šrámka/
vstupenky: https://www.centrumkultury.cz/

11. 12. 2023 v 19:00 / Brno / Besední dům/
vstupenky: https://www.ticketportal.cz/event/Frantisek-Kinsky-a-Matyas-Novak-Vanoce-2023

16. 12. 2023 v 19:00 / Pardubice / Dům hudby/
vstupenky: https://www.ticketportal.cz/event/Frantisek-Kinsky-a-Matyas-Novak-Vanoce-2023

19. 12. 2023 v 19:00 / Praha / Atrium Žižkov/
vstupenky: https://www.ticketportal.cz/event/Frantisek-Kinsky-a-Matyas-Novak-Vanoce-2023

22. 12. 2023 v 19:00 / Olomouc / Reduta/
vstupenky: https://www.ticketportal.cz/event/Frantisek-Kinsky-a-Matyas-Novak-Vanoce-2023

Více informací:
https://www.janadioszegi.cz a https://www.matyasnovak.eu