Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records vydalo album Matyáše Nováka s Wihanovým kvartetem. Mozartovy klavírní koncerty s vlastními kadencemi Matyáše Nováka distribuuje do celého světa.
Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records vydalo album Matyáše Nováka s Wihanovým kvartetem. Mozartovy klavírní koncerty s vlastními kadencemi Matyáše Nováka distribuuje do celého světa.

Anglické hudební vydavatelství Nimbus Records – Nimbus Alliance 7. května tohoto roku vydalo album klavíristy Matyáše Nováka se třemi klavírními koncerty Wolfganga Amadea Mozarta. Nahrávku Matyáš Novák realizoval s Wihanovým kvartetem. K vybraným koncertům č. 11 F dur KV 413, č. 12 A dur KV 414 a č. 13 C dur KV 415 klavírista připojil své vlastní kadence. Album s titulním portrétem od renomované fotografky Lenky Hatašové je distribuováno do více než třiceti zemí světa. V digitální formě se pohybuje v různých jazykových mutacích na pětačtyřiceti platformách včetně Spotify, Amazonu, YouTube, Wyastone, Apple Music a dalších. V České republice je mj. dostupné na Classical Music Distribution. Do konce měsíce května budou CD k dostání v rámci prodeje agentury KINSKÝ Art Media, a také na živých koncertech Matyáše Nováka.

Zbrusu novou nahrávku s Mozartovými koncerty č. 11 F dur KV 413, č. 12 A dur KV 414 a č. 13 C dur KV 415 v úpravě pro klavír a smyčcové kvarteto dvaadvacetiletý klavírista Matyáš Novák natočil s Wihanovým kvartetem na nástroj Steinway na pražské HAMU za hudební a zvukové režie Ondřeje Urbana. „Mozartovu hudbu poslouchám od malička. U jeho klavírního koncertu č. 11 jsem jako malý usínal. Na prvním stupni jsem se bavil tím, že jsem si Mozartovy koncerty pro klavír podle sluchu přehrával na housle. Znám je všechny velmi detailně,“ vzpomíná Matyáš Novák.

Ačkoli je na trhu podobných nahrávek s Mozartovými klavírními koncerty mnoho, album je ojedinělé tím, že ke všem třem koncertům sólista Matyáš Novák přidal svoje vlastní kadence. „Vždy se snažím, aby kadence hudbu doplnily, ozdobily, podtrhly, aby byly jejím logickým pokračováním, aby působily, že jsou součástí koncertu,“ vysvětluje Matyáš Novák. Mimořádně talentovaný klavírista měl dosud příležitost provést na deset Mozartových koncertů s různými tělesy. S vlastní kadencí poprvé v koncertu č. 6, když mu bylo deset let. Jeho album pro hudební vydavatelství Nimbus Records zdobí fotografie renomované fotografky osobností Lenky Hatašové.

Velmi mě těší, že se naší agentuře KINSKÝ Art Media podařilo navázat spolupráci s renomovaným anglickým vydavatelstvím Nimbus Records, která tuto nahrávku vydává skutečně do celého světa. Radostná byla i spolupráce se skvělými hudebníky z Wihanova kvarteta. O tom, že nahrávka stojí za to, vypovídá i fakt, že se během necelého týdne od vydání dostala na 13. místo mezi všemi dosud vydanými nahrávkami Nimbus Records,“ upřesňuje Jana Dioszegi, manažerka Matyáše Nováka v agentuře KINSKÝ Art Media.

Nahrávka je k dostání například:

https://www.wyastone.co.uk/mozart-piano-concertos-nos-11-12-13.html

https://www.amazon.co.uk/Mozart-Piano-Concertos-Nos-11/dp/B08XN7J3HG/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=Mozart%3A+Piano+Concertos+Nos.+11%2C+12+%26+13&qid=1620900289&sr=8-3

https://open.spotify.com/album/29wybv05UWf0kH3Oyck9It

https://music.apple.com/cz/album/mozart-piano-concertos-nos-11-12-13/1557483985?at=1000lNCS&ct=FFM_425aa56623590c2db2bae3b0514832d2&uo=4&app=music

https://www.amazon.com/dp/B08YFFSYBT?linkCode=osi&th=1&psc=1&tag=theorc-20

https://www.cd-hudba.cz/cd-other/matyas-novak-wihan-quartet-wolfgang-amadeus-mozart–piano-concertos-nos–11–12-13–cd-/